Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irakijczyk rzucający butami w Busha chce azylu w Szwajcarii

0
Podziel się:

Iracki dziennikarz Muntadar al-
Zeidi, który rzucił butami w prezydenta USA George'a W. Busha,
chce zabiegać o azyl polityczny w Szwajcarii - pisze w
poniedziałek dziennik "Tribune de Geneve".

bEDjBYbp

Iracki dziennikarz Muntadar al- Zeidi, który rzucił butami w prezydenta USA George'a W. Busha, chce zabiegać o azyl polityczny w Szwajcarii - pisze w poniedziałek dziennik "Tribune de Geneve".

Dziennikarz obawia się o swe bezpieczeństwo - powiedział szwajcarskiej gazecie adwokat Irakijczyka Mauro Poggia. Dodał, że jego klient był torturowany w więzieniu i że nie może wrócić do swej poprzedniej pracy w Iraku. Poggia zasugerował w rozmowie z "Tribune de Geneve", że Zeidi, który nie ma rodziny, mógłby pracować jako dziennikarz w ONZ.

29-letni Zeidi rzucał - niecelnie - butami w Busha w połowie grudnia w czasie konferencji prasowej w Bagdadzie. Ciskając butami dziennikarz krzyknął po arabsku: "Masz, psie, na pożegnanie". Dzięki temu wyczynowi w części arabskiego świata jest uznawany za bohatera.

bEDjBYbr

Od tamtego czasu dziennikarz przebywa w areszcie oczekując procesu, który miał się rozpocząć pod koniec grudnia, lecz został odroczony, bowiem powstał spór o kwalifikację czynu.

Według irackiego kodeksu karnego za "agresję przeciwko głowie obcego państwa w czasie oficjalnej wizyty" grozi od pięciu do 15 lat więzienia. Sąd może jednak zakwalifikować czyn dziennikarza jako "usiłowanie agresji" karane pięcioma latami więzienia. (PAP)

mmp/ ap/

1287 int. arch.

bEDjBYbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)