Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran: negocjacje ws. programu atomowego 15 listopada

0
Podziel się:

Iran chce spotkać się w Turcji z zachodnimi mocarstwami ws. swojego
programu nuklearnego 15 listopada - poinformowała we wtorek irańska agencja Mehr, powołując się na
ministra spraw zagranicznych tego kraju Manuszehra Mottakiego.

Iran chce spotkać się w Turcji z zachodnimi mocarstwami ws. swojego programu nuklearnego 15 listopada - poinformowała we wtorek irańska agencja Mehr, powołując się na ministra spraw zagranicznych tego kraju Manuszehra Mottakiego.

W negocjacjach miałaby uczestniczyć grupa "5 plus 1" - pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja) i Niemcy. Wcześniej proponowała ona przeprowadzenie rozmów w dniach 15-17 listopada w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba Międzynarodowej Organizacji Energii Atomowej.

Byłoby to pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu od października 2009 roku, gdy Iran zrezygnował z możliwości wysłania części swego nisko wzbogaconego uranu za granicę w zamian za paliwo do reaktora badawczego w Teheranie.

Również we wtorek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Ramin Mehmanparast powiedział agencji AFP, że Iran nie będzie rozmawiał o ewentualnej wymianie paliwa jądrowego podczas dyskusji na temat irańskiego programu nuklearnego. "Od początku mówiliśmy, że te dwie kwestie są od siebie niezależne. (...) Kwestia wymiany paliwa to jedno, a dialog z (grupą) +5 plus 1+ to co innego. Jeśli te dwie kwestie nie zostaną uregulowane niezależnie, to stworzy to problemy w przyszłości" - dodał rzecznik MSZ.

Państwa zachodnie podejrzewają Teheran o prowadzenie potajemnych prac nad stworzeniem broni nuklearnej. Władze irańskie utrzymują, że chcą wzbogacać uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa do elektrowni jądrowych.

Na początku czerwca Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła czwarty już pakiet sankcji wobec Iranu. (PAP)

jhp/ ro/

7663298 7663032

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)