Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran nie dał MAEA ostatecznej odpowiedzi i jest gotowy rozmów

0
Podziel się

Iran nie dał jeszcze ostatecznej odpowiedzi na przedstawioną
przez Międzynarodowa Agencję Energii Atomowej (MAEA) propozycję porozumienia dotyczącą paliwa
nuklearnego i jest przygotowany na kolejne rozmowy w tej sprawie, uwzględniające jego gospodarcze i
techniczne obawy - poinformowała agencja IRNA, powołując się na dobrze poinformowane źródła.

bEgsxLud

Iran nie dał jeszcze ostatecznej odpowiedzi na przedstawioną przez Międzynarodowa Agencję Energii Atomowej (MAEA) propozycję porozumienia dotyczącą paliwa nuklearnego i jest przygotowany na kolejne rozmowy w tej sprawie, uwzględniające jego gospodarcze i techniczne obawy - poinformowała agencja IRNA, powołując się na dobrze poinformowane źródła.

"Republika Islamska ogłosiła swoje pozytywne nastawienie do dotychczasowych rozmów i poinformowała, że jest przygotowana na kontynuację negocjacji dotyczących projektu porozumienia przedstawionego przez MAEA, opartych na jej zastrzeżeniach technicznych i ekonomicznych" - cytuje swoje źródło IRNA.

Według informatora agencji, wiadomość przedstawiona w czwartek przez Iran MAEA nie była odpowiedzią na projekt porozumienia.

bEgsxLuf

IRNA podała również, że Iran nalega na rozwiązanie polegające na równoczesnym przekazaniu za granicę irańskich zapasów nisko wzbogaconego uranu w zamian za otrzymanie paliwa nuklearnego. Agencja podkreśla, że żądanie to jest "czerwoną linią", której Teheran nie porzuci.

Warunek ten podkopuje podstawy przedstawionego przez MAEA i popieranego przez Rosję, USA i Francję projektu porozumienia przewidującego, że Iran przekaże większość ze swoich zapasów nisko wzbogaconego uranu do Rosji w celu ich wzbogacenia. Materiał ten następnie miałby zostać przesłany do Francji, gdzie powstałyby z niego rdzenie paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie. Ma to dać czas na osiągnięcie kompromisu w sprawie irańskiego programu atomowego, który zdaniem państw zachodnich ma na celu pozyskanie broni atomowej.

Również w piątek przywódcy krajów UE wezwali Iran do zaakceptowania propozycji MAEA, podkreślając, że otworzyłoby to drogę do współpracy z Unią. W oświadczeniu wydanym na szczycie w Brukseli europejscy przywódcy wyrazili głębokie zaniepokojenie irańskim programem atomowym.

"Rada Europejska apeluje do Iranu, aby zgodził się na propozycję MAEA dotyczącą dostaw paliwa nuklearnego do reaktora badawczego w Teheranie, co przyczyniłoby się do budowy zaufania i zaspokajało irańskie zapotrzebowanie na izotopy medyczne - napisano w oświadczeniu. - Postęp przetarłby drogę do zacieśnienia relacji między Unią i Iranem i obustronnej korzystnej współpracy politycznej, gospodarczej, technicznej i dotyczącej bezpieczeństwa".

bEgsxLul

Jest to odniesienie do podejścia zakładającego ustępstwa, jeśli Iran porzuci program nuklearny, i sankcje, jeśli tego nie zrobi. Unijni ministrowie zwrócili się już do Komisji Europejskiej o zbadanie możliwości wprowadzenia dodatkowych sankcji przeciwko Iranowi. (PAP)

keb/ mc/

5040427

bEgsxLuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)