Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran: Nowe rozmowy mocarstw z Iranem najpewniej w lutym

0
Podziel się:

Kolejna runda rozmów sześciu mocarstw z Iranem na temat jego
kontrowersyjnego programu nuklearnego odbędzie się raczej w lutym niż w styczniu - powiedział w
piątek brukselski dyplomata zastrzegający sobie anonimowość. Wcześniej Iran zapowiadał je na
styczeń.

Kolejna runda rozmów sześciu mocarstw z Iranem na temat jego kontrowersyjnego programu nuklearnego odbędzie się raczej w lutym niż w styczniu - powiedział w piątek brukselski dyplomata zastrzegający sobie anonimowość. Wcześniej Iran zapowiadał je na styczeń.

Unijni dyplomaci i przedstawiciele Iranu rozmawiają na temat przeprowadzenia nowej tury rozmów, lecz, jak informują urzędnicy UE, Iran zwleka z ustaleniem daty i miejsca.

"Bardziej prawdopodobne jest, że następna runda odbędzie się w lutym" - oświadczył unijny dyplomata.

W połowie stycznia irańska agencja ISNA informowała bez podania źródła, że kolejna tura rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego odbędzie się 28 i 29 stycznia.

Negocjacje atomowe z Iranem prowadzi grupa sześciu państw - pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania) i Niemcy. W roku 2012 odbyły się trzy rundy negocjacji tej grupy z Iranem: w Stambule, w Bagdadzie i w Moskwie. Iran liczył na złagodzenie sankcji międzynarodowych oraz uznanie jego prawa do wzbogacania uranu.

W piątek ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zasygnalizowała, że będzie dalej próbowała skłonić Iran do współpracy w sprawie wznowienia inspekcji, tymczasem wysoki przedstawiciel władz irańskich zasugerował, że Teheran zgodzi się na współpracę, jeśli zyska w zamian złagodzenie sankcji.

Wypowiedź Alaeddina Boroużerdiego, który przewodniczy komisji bezpieczeństwa narodowego i spraw zagranicznych w irańskim parlamencie, wpisuje się, jak zaznacza Reuters, w podejrzenia Zachodu, że Iran może używać negocjacji jako karty przetargowej w celu uzyskania ustępstw ze strony mocarstw światowych.

"Jeśli mamy bardziej współpracować z Agencją, Zachód musi wiedzieć, że to dwukierunkowa droga" - powiedział irański deputowany.

Ponad tydzień temu inspektorzy MAEA przeprowadzili w Teheranie dwudniowe rozmowy z Iranem, które nie przełamały impasu w kwestii możliwości zbadania ewentualnego wojskowego wymiaru jego programu nuklearnego.

Teheran odrzuca oskarżenia wspólnoty międzynarodowej o potajemne działania w celu uzyskania broni jądrowej. Twierdzi, że wzbogacony uran jest mu potrzebny jako paliwo do reaktora doświadczalnego służącego celom cywilnym i że cały program nuklearny ma charakter czysto cywilny.(PAP)

mmp/ mc/

13075352 13075273 13075613 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)