Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Opozycja wzywa do nowych manifestacji we wtorek

0
Podziel się

Na stronach internetowych irańskiej opozycji wezwano do zorganizowania w
najbliższy wtorek nowych manifestacji przeciwko - jak to określono - "nielegalnemu" osadzeniu w
areszcie domowym dwóch głównych przywódców opozycji Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego.

bEggzDqt

Na stronach internetowych irańskiej opozycji wezwano do zorganizowania w najbliższy wtorek nowych manifestacji przeciwko - jak to określono - "nielegalnemu" osadzeniu w areszcie domowym dwóch głównych przywódców opozycji Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego.

"Wzywamy każdego, aby zaprotestował we wtorek, 1 marca, przeciwko restrykcjom i przetrzymywaniu pod nadzorem, czego ofiarami są przywódcy ruchu" reformatorskiego - napisano na stronach kaleme.com (należącej do Musawiego) i sahamnews.org. (należącej do Karubiego).

Zapowiedziano, że opozycja będzie apelować do wzięcia udziału w kolejnej manifestacji 15 marca, jeśli Musawi i Karubi nie zostaną uwolnieni.

bEggzDqv

Od kilkunastu dni nie ma kontaktu z oboma opozycjonistami. Irańskie władze oskarżają ich o zorganizowanie demonstracji antyrządowych 14 lutego. W protestach zwolenników opozycji, pierwszych od ponad roku, uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Demonstracje odbyły się w Teheranie, w Szirazie na południu kraju, oraz w Isfahanie w środkowej części Iranu. W wyniku starć z siłami bezpieczeństwa zginęły dwie osoby.

Obaj liderzy irańskiej opozycji wystąpili niedawno do władz o zgodę na zorganizowanie wiecu solidarności z demonstrantami w Tunezji i Egipcie. Prokurator generalny odrzucił ich wniosek i ostrzegł przed ewentualnymi konsekwencjami. Władze w Teheranie obawiają się, że manifestacje poparcia dla rewolt w państwach Afryki Północnej mogłyby przerodzić się w antyrządowe demonstracje w samym Iranie.

Musawi i Karubi byli kandydatami w wyborach prezydenckich w Iranie w czerwcu 2009 r. Ponowny wybór Mahmuda Ahmadineżada na szefa państwa doprowadził wówczas do fali protestów. 27 grudnia 2009 r. doszło do najkrwawszych zamieszek, w których zginęło osiem osób, a kilkudziesięciu zwolenników ruchu reformatorów aresztowano. (PAP)

cyk/ ls/

bEggzDqB

8426793 arch.

bEggzDqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)