Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Przeciwstawne reakcje prasy na rząd Rowhaniego

0
Podziel się

Irańskie dzienniki reformatorskie i umiarkowane z wyraźnym zadowoleniem
piszą w poniedziałek o nowym rządzie przedstawionym w niedzielę przez prezydenta Hasana Rowhaniego.
Gazety konserwatywne skrytykowały obecność w nim "osobników o złej reputacji".

bEqtDTQR

Irańskie dzienniki reformatorskie i umiarkowane z wyraźnym zadowoleniem piszą w poniedziałek o nowym rządzie przedstawionym w niedzielę przez prezydenta Hasana Rowhaniego. Gazety konserwatywne skrytykowały obecność w nim "osobników o złej reputacji".

"Wszyscy ludzie Rowhaniego", "Ludzie związani z Rowhanim" to tytuły gazet sprzyjających nowemu prezydentowi. Prezentują one też zdjęcia 18 członków gabinetu. Każdy z nich ma być w najbliższych dniach zatwierdzony przez parlament.

"Myślę, że wszyscy członkowie rządu otrzymają od parlamentu wotum zaufania. Tym bardziej, że ekipa Rowhaniego jest silna, kompetentna i zwarta. Parlament powinien wiedzieć, że tylko mocna ekipa i zjednoczona będzie w stanie rozwiązać problemy gospodarcze i codzienne narodu" - napisał w artykule wstępnym w dzienniku "Arman" Ahmed Chorram, były umiarkowany szef ministerstwa transportu.

bEqtDTQT

Według reformatorskiej gazety "Szargh" reakcja na nowy rząd musi być mieszana. "Rząd Rowhaniego jest rządem kompromisu. Rowhani nie chciał zaprezentować rządu satysfakcjonującego nas politycznie w 100 procentach, gdyż niezadowolona byłaby w 100 procentach inna opcja polityczna" - pisze dziennik.

Konserwatywna gazeta "Hafte-Sobh" twierdzi, że "poza jednym lub dwoma reformatorskimi kandydatami na zatwierdzenie przez parlament mogą liczyć wszyscy kandydaci".

Z kolei Husajn Szariatmadari, redaktor naczelny ultrakonserwatywnego dziennika "Kajchan", wskazuje bezpośrednio na Bijana Namdara Zanganeha, nominowanego na stanowisko ministra ds. ropy jako jednego z "osobników o złej reputacji" politycznej. "Czy ktoś, kto ma wiele toczących się spraw dotyczących kontraktów, które zaszkodziły (interesom kraju), może objąć tak ważne ministerstwo?" - pytał Szariatmadari.

Zanganeh był ministrem ds. ropy za prezydentury reformatorskiego prezydenta Mohammeda Chatamiego w latach 1997-2005. Był też szefem kampanii wyborczej Mir-Hosejna Musawiego, reformatorskiego kandydata w wyborach prezydenckich w 2009 roku.

bEqtDTQZ

Konserwatywna strona internetowa Dżahan News krytykuje z kolei wysoką średnią wieku członków rządu - 58 lat - najwyższą od rewolucji islamskiej z 1979 roku.

64-letni Hasan Rowhani wygrał nieoczekiwanie wybory prezydenckie w Iranie już w pierwszej turze 14 czerwca. Jako szef państwa zastąpił uważanego za ultrakonserwatystę Mahmuda Ahmadineżada, który zgodnie z konstytucją po dwóch kadencjach nie mógł już kandydować. (PAP)

jo/ ap/

14325382

bEqtDTRu
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)