Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: realizacja porozumienia z Genewy - od grudnia lub stycznia

0
Podziel się

Już w grudniu br. lub w styczniu 2014 roku Iran zacznie realizować
tymczasowe porozumienie przewidujące ograniczenie jego programu atomowego - poinformował w piątek
irański ambasador przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Reza Nadżafi.

bEpWflSJ

Już w grudniu br. lub w styczniu 2014 roku Iran zacznie realizować tymczasowe porozumienie przewidujące ograniczenie jego programu atomowego - poinformował w piątek irański ambasador przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Reza Nadżafi.

"Spodziewamy się, że pod koniec grudnia lub na początku stycznia zaczniemy wdrażać działania uzgodnione przez obie strony" negocjacji zakończonych w ubiegłym tygodniu w Genewie - oświadczył Nadżafi na forum rady gubernatorów MAEA w Wiedniu.

Po latach impasu tzw. grupa 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Francja oraz Niemcy) osiągnęła w Genewie przejściowe porozumienie z Iranem, zgodnie z którym kraj ten zobowiązał się ograniczyć swój program nuklearny. W zamian sześć mocarstw zadeklarowało, że jeśli Iran przez sześć miesięcy obowiązywania porozumienia będzie przestrzegał jego warunków, nie rozszerzą sankcji i w pewnym stopniu złagodzą już obowiązujące sankcje gospodarcze na sumę około 7 mld USD.

bEpWflSL

Iran zgodził się m.in., że nie uruchomi reaktora atomowego w Araku na zachodzie Iranu ani nie zbuduje instalacji, która miałaby separować pluton ze zużytego paliwa z tego reaktora. Ponadto już od 8 grudnia ma rozszerzyć dostęp inspektorów z MAEA do reaktora w Araku.

Tymczasem irański MSZ poinformował w środę, że Iran będzie kontynuował budowę reaktora w Araku. Nie oznacza to zwiększenia potencjału urządzenia ani produkcji nowego paliwa - zaznaczono.

W czasie obowiązywania prowizorycznej umowy ma zostać wynegocjowane "całościowe porozumienie", które - jak wierzy Zachód - w pełni rozwieje obawy co do irańskiego programu. Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport MAEA zawiera informacje o istnieniu potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego. (PAP)

akl/ mc/

bEpWflSR

15172959 15172548 arch.

bEpWflTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)