Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Rowhani zatwierdzony jako nowy prezydent

0
Podziel się

Hasan Rowhani został zatwierdzony w sobotę jako nowy prezydent Iranu
przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia. Podczas uroczystości
Rowhani obiecał zabiegi o zniesienie "niesprawiedliwych sankcji" nałożonych na jego kraj.

bEsaQSqJ

Hasan Rowhani został zatwierdzony w sobotę jako nowy prezydent Iranu przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia. Podczas uroczystości Rowhani obiecał zabiegi o zniesienie "niesprawiedliwych sankcji" nałożonych na jego kraj.

"Rząd będzie pracował nad ocaleniem gospodarki, odnowieniem konstruktywnego porozumienia ze światem, podejmowaniem nowych kroków na rzecz wielkości Iranu, obroną interesów narodowych i zniesieniem niesprawiedliwych sankcji" - powiedział Rowhani. Uroczystość transmitowała telewizja państwowa.

Ceremonia odbyła się w meczecie w Teheranie. Uczestniczyli w niej wysocy przedstawiciele władz, w tym były prezydent Mahmud Ahmadineżad.

bEsaQSqL

Dwie kadencje Ahmadineżada były okresem napięć w stosunkach z Zachodem, szczególnie w kwestiach kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego. Zachodnie sankcje, zarządzone w związku z odmownym stanowiskiem Iranu w sprawie międzynarodowej kontroli nad tym programem, zmniejszyły w ub.r. o połowę wynoszący pod koniec 2011 roku 2,2 mln baryłek dziennie irański eksport ropy. Pozbawiło to republikę islamską miliardów dolarów i spowodowało znaczny spadek kursu jej waluty.

Nowy irański prezydent zostanie zaprzysiężony w parlamencie w niedzielę. Według prawa ma dwa tygodnie na przedstawienie rządu w parlamencie, który następnie ma 10 dni na głosowanie nad wotum zaufania dla nowego gabinetu.

64-letni Rowhani, umiarkowany duchowny wygrał nieoczekiwanie wybory prezydenckie już w pierwszej turze 14 czerwca. Jako szef państwa zastąpił uważanego za ultrakonserwatystę Ahmadineżada, który zgodnie z konstytucją po dwóch kadencjach nie mógł już kandydować.

Rowhani sugerował przed wyborami, że zaprezentuje mniej konfrontacyjne podejście do międzynarodowych rozmów na temat programu nuklearnego niż jego poprzednik. Z jego wyborem na prezydenta niektóre siły na Zachodzie wiążą nadzieje na rozstrzygnięcie przeciągającego się sporu wokół prowadzonych przez Iran prac nad wzbogaceniem uranu.

bEsaQSqR

Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny.(PAP)

awl/ kar/

14319030

bEsaQSrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)