Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Sąd anulował wyrok śmierci dla domniemanego szpiega USA

0
Podziel się

Irański sąd najwyższy anulował w poniedziałek wyrok śmierci dla
Amerykanina irańskiego pochodzenia, który według władz w Teheranie współpracował z CIA - podała
półoficjalna irańska agencja Fars.

bCYrNkJN

Irański sąd najwyższy anulował w poniedziałek wyrok śmierci dla Amerykanina irańskiego pochodzenia, który według władz w Teheranie współpracował z CIA - podała półoficjalna irańska agencja Fars.

O decyzji tej poinformował rzecznik sądu Gholamhosein Mohseni Edżei. Nie podał powodów anulowania wyroku.

28-letni Amir Mirza Hekmati, który urodził się w irańskiej rodzinie w Stanach Zjednoczonych, został aresztowany w grudniu 2011 roku. Według irańskiego ministerstwa wywiadu był on szkolony w amerykańskich bazach w Afganistanie i Iraku.

W styczniu br. został skazany na karę śmierci za "współpracę z wrogim krajem oraz szpiegostwo na rzecz CIA". Jak podkreślono, sąd uznał go m.in. za "wroga Boga" (mohareb).

bCYrNkJP

Przed rozpoczęciem procesu państwowa telewizja wyemitowała wywiad, w którym ten były żołnierz piechoty morskiej przyznał, że jest agentem CIA. Według USA zeznania te zostały wymuszone.

Departament Stanu USA informował, że władze Iranu nie zezwoliły przedstawicielom szwajcarskiej ambasady, którzy reprezentują interesy Stanów Zjednoczonych w Iranie, na widzenie się z Hekmatim przed procesem ani w trakcie procesu.(PAP)

jhp/ mc/

10930647

bCYrNkKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)