Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran szkoli prorządową milicję w Syrii. Tak twierdzą w Pentagonie

0
Podziel się:

Iran odgrywa coraz większa rolę w organizowaniu i szkoleniu prorządowej milicji w Syrii, której zadaniem jest przyjście z pomocą wojskom prezydenta Baszara el-Asada - twierdzi przewodniczący Kolegium Sił Zbrojnych USA gen. Martin Dempsey.

Iran szkoli prorządową milicję w Syrii. Tak twierdzą w Pentagonie
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Iran odgrywa coraz większa rolę w organizowaniu i szkoleniu prorządowej milicji w Syrii, której zadaniem jest przyjście z pomocą wojskom prezydenta Baszara el-Asada - twierdzi przewodniczący Kolegium Sił Zbrojnych USA gen. Martin Dempsey.

Dempsey powiedział, że milicja złożona głównie z syryjskich szyitów, ma przejąć od armii rządowej część ciężaru walk z rebeliantami, które trwają już od 18 miesięcy. Rebelianci w Syrii to przeważnie sunnici wspierani sunnickie kraje, takie jak Arabia Saudyjska i Katar, a także przez Turcję. Sam prezydent Asad należy do alawitów, odłamu szyickiej wersji islamu.

Zdaniem Dempsey'a, armia Asada jest coraz bardziej wyczerpana przedłużającą się wojną, morale jej żołnierzy spada i ma ponadto problemy z zaopatrzeniem. Generał i towarzyszący mu sekretarz obrony USA Leon Penetta określili wzrastające zaangażowanie Iranu jako niepokojące.

_ - Nie sądzimy aby Iran powinien odgrywać taką rolę w obecnej sytuacji. Niebezpieczne jest to, że Iran próbuje wesprzeć reżim, który naszym zdaniem upadnie _ - powiedział Panetta.

Zapytany o opcje ewentualnej militarnej interwencji w Syrii, Dempsey powiedział, że USA prowadzą rozmowy z Jordanią i Turcją na temat utworzenia stref bezpieczeństwa dla coraz liczniejszych uchodźców z Syrii. _ Wraz z taką strefą prawdopodobnie zostałby wprowadzony w jakiejś formie zakaz lotów nad Syrią, ale nie planujemy żadnych jednostronnych działań _ - podkreślił.

Panetta wcześniej zapewniał, że wprowadzenie takiej strefy _ nie jest priorytetem _ dla Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy eksperci wojskowi ostrzegają, że wprowadzenie strefy zakazu lotów w syryjskiej przestrzeni powietrznej byłoby trudne ze względu na stosunkowo nowoczesne i rozbudowane systemy obrony przeciwlotniczej wojsk Asada. Tymczasem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że od początku konfliktu w Syrii, który wybuchł w marcu 2011 roku, zginęło 23 002 ludzi. Szef tej organizacji, która ma siedzibę w Londynie, Rami Abdel Ralman powiedział, że w rewolcie przeciwko reżimowi Asada zginęło 16 142 cywilów, 1 018 dezerterów i 5 842 żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Denerwuje ich przemyt z Syrii. Skarżą się ONZ Irańskie władze zażądały nasilenia kontroli na granicach syryjskich w celu powstrzymania przemytu broni do tego kraju.
Clinton: włączenie Iranu w tę sprawę to skandal Hillary Clinton, która przebywała dziś w Baku, bardzo chłodno przyjęła apel szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa o włączenie Iranu do planu pokojowego dla Syrii.
Rosja szuka sojuszników. Nie chcą interwencji Rosyjski minister spraw zagranicznych wezwał do włączenia Iranu i Turcji do międzynarodowych wysiłków, mających na celu wsparcie załamującego się planu pokojowego dla Syrii, wynegocjowanego przez Kofiego Annana.
Poufny raport. To oni dostarczają broń do Syrii Wbrew decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zabrania im eksportu uzbrojenia, to Iran sprzedaje broń do Syrii.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)