Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran zbuduje rakietę, która wyniesie ładunki poza atmosferę ziemską

0
Podziel się

W ciągu dwóch lat Iran będzie dysponował rakietą mogącą wynieść ładunki
na wysokość 1000 kilometrów, a więc poza atmosferę ziemską - oświadczył w czwartek prezydent Iranu
Mahmud Ahmadineżad.

bEhqUhsR

W ciągu dwóch lat Iran będzie dysponował rakietą mogącą wynieść ładunki na wysokość 1000 kilometrów, a więc poza atmosferę ziemską - oświadczył w czwartek prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.

"Irańscy naukowcy są obecnie w trakcie prac i w najbliższej przyszłości trójstopniowa rakieta pozwoli nam osiągnąć orbitę 1000 kilometrów, co oznacza opuszczenie atmosfery" - zapowiedział prezydent.

"Rakieta, którą konstruujemy będzie miała siłę nośną od 120 do 140 ton, w porównaniu z 32 tonami rakiety, którą wynieśliśmy naszego pierwszego satelitę" w lutym 2009 roku - wyjaśnił Ahmadineżad.

bEhqUhsT

"Po raz pierwszy wysłaliśmy satelitę na wysokość 250 km, w przyszłym roku będzie to 700 km a w kolejnym roku 1000" - zapewniał.

Ahmadineżad potwierdził również m.in. wystrzelenie w najbliższym czasie eksperymentalnego satelity telekomunikacyjnego, który "ma działać przez rok". Wcześniej minister telekomunikacji Reza Takipur zapowiedział, że start nastąpi w ostatnim tygodniu sierpnia.

Wystrzelenie pierwszego irańskiego satelity telekomunikacyjnego Omid wzbudziło zaniepokojenie państw zachodnich, które podejrzewają, że może być on wykorzystywany do celów wojskowych. (PAP)

keb/ ap/

bEhqUhsZ

6733677

bEhqUhtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)