Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irańczyk skazany na śmierć za zabójstwo fizyka jądrowego

0
Podziel się:

Na karę śmierci został skazany Irańczyk Madżid Dżamali-Faszi
uznany za winnego dokonania w styczniu 2010 roku zabójstwa irańskiego fizyka jądrowego Masuda Alego
Mohammadiego - poinformowała w niedzielę agencja IRNA. Zabójca miał działać na zlecenie Izraela.

Na karę śmierci został skazany Irańczyk Madżid Dżamali-Faszi uznany za winnego dokonania w styczniu 2010 roku zabójstwa irańskiego fizyka jądrowego Masuda Alego Mohammadiego - poinformowała w niedzielę agencja IRNA. Zabójca miał działać na zlecenie Izraela.

Reuters przypomina, że był to pierwszy z serii zamachów na naukowców irańskich, które władze w Teheranie uznały za działania wrogów pragnących uniemożliwić rozwijanie przez Iran technologii nuklearnej.

Prokurator powiedział, że Dżamali-Faszi odwiedzał Izrael, by przejść szkolenie w Mosadzie i dostał 120 tys. dolarów za dokonanie zabójstwa.

Specjalizujący się w energetyce jądrowej profesor Uniwersytetu Teherańskiego Masud Ali Mohammadi zginął w następstwie wybuchu motocykla-pułapki, kiedy wychodził z domu w Teheranie 12 stycznia ubiegłego roku.

Skazany 23-letni Faszi przyznał się do zarzuconych mu czynów, a jego wyznanie transmitowała telewizja. Skazany ma 20 dni na apelację - pisze agencja Associated Press.

Irańskie MSZ od początku mówiło o "oznakach zaangażowania" USA i Izraela w ten zamach. Waszyngton zaprzeczył tym doniesieniom, a Izrael odmówił komentarza.

W jedenaście miesięcy po zamachu na Mohammadiego dokonano zamachów bombowych na dwóch innych irańskich fizyków jądrowych, z których jeden zginął, a drugi - Ferejdun Abassi-Dawani, który odniósł lekkie obrażenia - został mianowany w lutym nowym szefem programu atomowego Iranu.

Wspólnota międzynarodowa podejrzewa Iran o zamiar zbudowania broni atomowej. Teheran utrzymuje natomiast, że chce wzbogacać uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla elektrowni jądrowych. Niechęć Iranu do pełnego udostępnienia swych instalacji nuklearnych inspektorom międzynarodowym spowodowała nałożenie na ten kraj czterech kolejnych pakietów sankcji ONZ. (PAP)

mmp/ ap/

9667798 9667745 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)