Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IRG SGH: wskaźnik koniunktury w budownictwie w III kw. prawie bez zmian

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w budownictwie wyniósł minus 1,0 i prawie nie zmienił
się od poprzedniego kwartału, co jest korzystne, biorąc pod uwagę czynniki sezonowe - podał
Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH w opracowaniu dotyczącym koniunktury w budownictwie za III kw.

bEsArQeZ

Wskaźnik koniunktury w budownictwie wyniósł minus 1,0 i prawie nie zmienił się od poprzedniego kwartału, co jest korzystne, biorąc pod uwagę czynniki sezonowe - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH w opracowaniu dotyczącym koniunktury w budownictwie za III kw.

"Wskaźnik koniunktury prawie nie zmienił się od czasu poprzedniego badania (kiedy to wyniósł: +0,2 - PAP), a skoro - z powodu sezonowości - III kwartał jest z reguły gorszy od II kwartału, brak spadku w bieżącym kwartale oznacza korzystną ocenę obecnej sytuacji. W poprzednim kwartale po raz pierwszy od dwóch lat obserwowano wysoki wzrost wskaźnika koniunktury. Efektem tych pozytywnych zmian jest odwrócenie trendu koniunktury w budownictwie, z malejącego na rosnący. Ujemne, dwucyfrowe wskaźniki koniunktury występują już tylko w pięciu grupach klasyfikacyjnych spośród analizowanych trzydziestu siedmiu" - napisano w raporcie.

W porównaniu z poprzednim kwartałem saldo produkcji w ujęciu ogółem zwiększyło się o 15 punktów, a w zestawieniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku - o 17 punktów, co oceniono w raporcie jako "znaczący wzrost".

bEsArQfb

Po raz pierwszy od dwóch lat wzrost zanotowało również saldo zatrudnienia, które w ujęciu ogółem w stosunku do poprzedniego kwartału zwiększyło się o 17 punktów.

W porównaniu z poprzednim kwartałem zwiększyło się zarówno ogólne saldo zamówień firm budowlanych, jak i saldo zamówień krajowych - oba o 17 punktów.

"W przeważającej części analizowanych grup zakładów salda oceny własnej sytuacji finansowej nadal są ujemne, lecz większe niż w poprzednim kwartale. (...) Poprawę kondycji finansowej stwierdzają największe przedsiębiorstwa publiczne, zatrudniające ponad 100 pracowników, dla których saldo jest dodatnie" - napisano w raporcie.

"Obserwowane obecnie optymistyczne wyniki budownictwa należy jednak traktować z ostrożnością, o ich trwałości bowiem przesądzą nadchodzące miesiące" - dodano.(PAP)

bEsArQfh

ost/ asa/ je/

bEsArQfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)