Notowania

irlandia
27.07.2008 10:52

Irlandczycy ponownie odrzuciliby Traktat

Z najnowszego sondażu wynika, że irlandzcy wyborcy odrzuciliby Traktat Lizboński jeszcze większą różnicą głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Z najnowszego sondażu wynika, że irlandzcy wyborcy ponownie odrzuciliby Traktat Lizboński jeszcze większą różnicą głosów niż za pierwszym razem, gdyby w sprawie jego przyjęcia rozpisać po raz drugi referendum.

Sondaż na zlecenie brytyjskiej eurosceptycznej grupy Open Europe, przeciwnej dalszej europejskiej integracji, przeprowadził irlandzki ośrodek badania opinii Red C wśród tysiąca mieszkańców Dublina w dniach 21-23 lipca, a więc tuż po wizycie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Dublinie.

12 czerwca przy wysokiej frekwencji Irlandczycy odrzucili Traktat Lizboński stosunkiem głosów 53,4 proc. do 46,6 proc.

Sondaż Red C wskazuje ponadto, iż zdecydowana większość wyborców w Irlandii (71 proc.) jest przeciwna nawet samej idei rozpisywania ponownego referendum wobec 24 proc., którzy sądzą, że byłoby to pożądane.

Wśród osób, które mają opinię na temat, jak głosowaliby w przypadku ponownego referendum, 62 procent głosowałoby przeciwko jego przyjęciu wobec 38, którzy poparliby go.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Koniec cudu na Zielonej Wyspie ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/koniec;cudu;na;zielonej;wyspie,179,0,352435.html )

Wśród wyborców, którzy nie głosowali 12 czerwca, 57 procent zadeklarowało, iż głosowałoby _ przeciw _ w porównaniu z 26 procentami gotowymi głosować _ za _.

Z sondażu wynika ponadto, iż 17 proc. wyborców, którzy 12 czerwca głosowali _ za _, w kolejnym referendum zmieniłoby nastawienie, głosując tym razem _ przeciw _. Wśród tych, co głosowali _ przeciw _, 6 proc. byłoby obecnie skłonnych Traktat poprzeć.

67 proc. ankietowanych zgadza się z opinią, że _ europejscy politycy nie respektują wyniku irlandzkiego głosowania _, z kolei 61 proc. nie zgadza się z opinią, że _ jeśli pozostałe 26 państw UE ratyfikuje Traktat, to Irlandczycy muszą zmienić do niego stosunek i także go ratyfikować _.

Podczas wakacyjnej przerwy, najprawdopodobniej na początku września, irlandzki parlament zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby wybrać ponadpartyjną komisję ws. Traktatu Lizbońskiego. Rolą komisji będzie wytyczenie dalszej drogi.

W październiku premier Irlandii Brian Cowen przedstawi na szczycie UE swoją ocenę wyniku referendum i zaproponuje nowe rozwiązanie.

Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz