Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Elżbieta II odwiedziła miejsce masakry z 1920 r.

0
Podziel się:

W drugim dniu historycznej wizyty w Irlandii królowa Elżbieta II
podjęła się jednego z najbardziej śmiałych zobowiązań dyplomatycznych swojego panowania,
odwiedzając stadion Croke Park, gdzie w 1920 r. brytyjscy żołnierze zabili 14 Irlandczyków.

W drugim dniu historycznej wizyty w Irlandii królowa Elżbieta II podjęła się jednego z najbardziej śmiałych zobowiązań dyplomatycznych swojego panowania, odwiedzając stadion Croke Park, gdzie w 1920 r. brytyjscy żołnierze zabili 14 Irlandczyków.

W geście stanowiącym podsumowanie tego, jak bardzo polepszyły się stosunki między Irlandią a Wielką Brytanią, monarchini weszła na stadion przez trybunę Hogana (Hogan Stand). Jej nazwa pochodzi od imienia kapitana drużyny Tipperary Michaela Hogana, zabitego podczas Krwawej Niedzieli prawie wiek temu.

Brytyjska królowa spotkała się ze sportowcami, rozmawiała o irlandzkim sporcie i obejrzała tradycyjne tańce. Jednak trybuny wielkiego stadionu na 82 tys. osób pozostały puste, co symbolizowało towarzyszące wizycie bezprecedensowe środki bezpieczeństwa.

Stadion Croke Park jest symbolicznym miejscem dla nacjonalistów. W 1920 r., podczas wojny o niepodległość Irlandii, brytyjskie oddziały otworzyły ogień do zgromadzonego na stadionie tłumu w odwecie za zabicie noc wcześniej 14 brytyjskich oficerów wywiadu. Podczas meczu Dublina z Tipperary Brytyjczycy zastrzelili 14 cywilów, w tym 10-letniego chłopca. Choć Irlandczycy nigdy nie zapomnieli o tym wydarzeniu, uważają wizytę królowej w tym miejscu za kolejny krok w kierunku pojednania.

"Chyba nigdy nie myślałem, że to się stanie, ale miałem taką nadzieję" - powiedział Tadhg Meehan, sekretarz Irlandzkiego Związku Lekkoatletycznego.

Choć na stadionie królowa nie wygłosiła przemówienia, o trudnej historii dwóch narodów ma mówić w środę wieczorem podczas bankietu wydanego przez prezydent Irlandii Mary McAleese.

Przed wizytą w Croke Park królowa złożyła wieniec z maków, by uczcić pamięć ok. 50 tys. irlandzkich żołnierzy walczących po stronie Wielkiej Brytanii w pierwszej wojnie światowej.

Wraz z mężem księciem Filipem odwiedziła także browar Guinnessa w centrum Dublina. W barze Gravity, z którego rozciąga się widok na panoramę irlandzkiej stolicy, piwowar Fergal Murray przygotował parze królewskiej kufel Guinnessa. Królowa z uśmiechem odmówiła, podobnie jak książę Filip.

Lekkiego tonu poważnej wizycie dodał małżonek monarchini. Gdy piwowar nalewał napój, książę Filip zażartował, pytając: "Czy (piwo) jest przygotowywane z wody z Liffey?". Liffey to rzeka przepływająca przez centrum Dublina.

Para królewska spotkała się następnie z premierem Irlandii Endą Kennym. Rozmowa toczyła się przed portretem Michaela Collinsa, lidera rewolucji, który wydał rozkaz zabicia brytyjskich szpiegów noc przed Krwawą Niedzielą.

Na spotkanie z Kennym do Dublina w środę przyleciał także szef brytyjskiego rządu David Cameron. Również on weźmie udział w środowym bankiecie.

Wizyta Elżbiety II w Irlandii stała się możliwa dzięki procesowi pokojowemu w Irlandii Płn., który przywrócił autonomię wewnętrzną prowincji, a także dzięki przeprosinom Camerona za Krwawą Niedzielę w Derry z 1972 r., gdy brytyjscy spadochroniarze zastrzelili 13 cywilów.

Czterodniowej wizycie Elżbiety II towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa ze względu na możliwość zamachu ze strony ulsterskich sił republikańskich przeciwnych procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej.

Zmobilizowano co najmniej 8,5 tys. żołnierzy i policjantów. Z Irlandii Płn. ściągnięto dwie armatki wodne, uruchomiono rezerwy, wstrzymano urlopy. Zamknięto wiele ulic i wprowadzono ograniczenia w parkowaniu.

Irlandia jest niepodległa od 1922 r. Przez kilkaset lat Irlandczycy byli poddanymi brytyjskich monarchów. Własną państwowość wywalczyli zbrojnie.(PAP)

jhp/ mc/

9014988 9015645

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)