Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irlandia Płn.: Po nieudanym zamachu bombowym policja wzmaga czujność

0
Podziel się

Po nieudanym zamachu bombowym na największe centrum handlowe w
Belfaście policja wzmaga czujność przed świętami i stawia blokady drogowe, by uniemożliwić
eksplozję samochodów pułapek - poinformowały we wtorek władze stolicy Irlandii Północnej.

bEqEILud

Po nieudanym zamachu bombowym na największe centrum handlowe w Belfaście policja wzmaga czujność przed świętami i stawia blokady drogowe, by uniemożliwić eksplozję samochodów pułapek - poinformowały we wtorek władze stolicy Irlandii Północnej.

Policja i specjaliści ds. terroryzmu ostrzegają, że grupy bojowników Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), które oderwały się od macierzystej organizacji, ponieważ nie akceptują zawieszenia broni z 1997 roku, planują zorganizowanie zamachów bombowych przed świętami Bożego Narodzenia.

We wtorek policja ogłosiła, że podejmuje nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by nie dopuścić do kolejnego ataku.

bEqEILuf

W niedzielę terroryści usiłowali wysadzić w powietrze wypełniony ładunkami wybuchowymi, uprowadzony wraz z kierowcą, samochód przed największym i najbardziej luksusowym centrum handlowym stolicy. W aucie umieszczono 60-kilogramową bombę; właściciel samochodu zdołał uciec i zawiadomić policję. Podczas rozbrajania bomby eksplodował tylko detonator, a nie cały ładunek i nikt nie został ranny. Z okolicznych mieszkań, restauracji i kin ewakuowano kilkaset osób. Policja poinformowała jednak, że bomba mogła spowodować liczne ofiary i poważne zniszczenia.

"Od lat nie widzieliśmy tak bezpośredniego ataku na centrum miasta i na taką skalę" - powiedział wiceszef północnoirlandzkiej policji Drew Harris. Agencja AP podkreśla, że była to największa taka akcja od dekady.

W minionych tygodniach dochodziło do podobnych incydentów; znaleziono ładunek wybuchowy pod samochodem byłego policjanta, a lokal umiarkowanej Partii Sojuszu został obrzucony koktajlami Mołotowa. Liczne małe bomby podłożono ostatnio zarówno w stolicy, jak i w drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej, Londonderry, ale żadna z nich nie wybuchła.

Większość byłych bojowników IRA z głównej frakcji tej organizacji zrezygnowała z uciekania się do przemocy w 2005 roku.(PAP)

bEqEILul

fit/ kar/

15145671 15145688 15145522

bEqEILuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)