Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premier
08.06.2008 20:40

Irlandia: Premier ostrzega przed odrzuceniem Traktatu Lizbońskiego

Premier Irlandii Brian Cowen ostrzegł w niedzielę, że ewentualne odrzucenie Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków w czwartkowym referendum zaszkodzi interesom kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Irlandii Brian Cowen ostrzegł w niedzielę, że ewentualne odrzucenie Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków w czwartkowym referendum zaszkodzi interesom kraju. *

"UE zabezpiecza naszą suwerenność, chroni nasze interesy i umacnia naszą narodową tożsamość. Jeśli chcemy, aby Irlandia miała w przyszłości dalsze możliwości rozwoju, to musimy pozostać krajem sytuującym się w głównym europejskim nurcie i starać się go kształtować" - powiedział Cowen w wywiadzie dla radia RTE.

"W jaki inny sposób moglibyśmy stawić czoło wyzwaniom, które przed nami staną, jeśli nie poprzez pogłębienie współpracy z państwami, które wyznają ten sam, co my system wartości?" - zapytał retorycznie premier.

Cowen skrytykował przeciwników Traktatu Lizbońskiego zarzucając im, że upierają się przy twierdzeniach, że przyjęcie go zagrozi podatkowemu systemowi Irlandii, zaszkodzi neutralności i zalegalizuje aborcję, mimo iż udowodniono im, że nie mają racji.

Zaznaczył, że harmonizacja podatków w ramach "27" nie wchodzi w grę bez zgody Irlandii, ponieważ jest to decyzja zastrzeżona dla parlamentów poszczególnych państw członkowskich UE.

Premier odrzucił też sugestię, iż po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego Irlandia musiała przyłączyć się do wspólnej europejskiej polityki obronnej. Według niego wymagałoby to zmian w traktacie i nowego referendum.

Cowen zaprzeczył twierdzeniom przeciwników traktatu, którzy argumentują, że głosowanie na "nie" umożliwi Irlandii utrzymanie stałego komisarza UE. Przypomniał, iż postanowienie o ograniczeniu liczby komisarzy do 18 z chwilą rozszerzenia UE na 27 państw figuruje już w Traktacie Nicejskim przyjętym przez Irlandczyków.

Według sondażu opublikowanego przez tygodnik "Sunday Independent", 34 proc. Irlandczyków gotowych jest poprzeć Traktat Lizboński, 27 proc. zdecydowanych jest głosować przeciw niemu, zaś 35 proc. wciąż nie ma zdania.

Tylko 4 proc. w ogóle nie zamierza brać udziału w głosowaniu, co - według "Sunday Independent" - jest zapowiedzią wysokiej frekwencji podczas czwartkowego referendum. (PAP)

asw/ ap/ malk/

Tagi: premier, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz