Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irlandia: Wygrana Fine Gael, ale bez większości w parlamencie

0
Podziel się

Główna partia opozycyjna Fine Gael wygrała wybory
parlamentarne w Irlandii, uzyskując 36,1 proc. głosów - wynika z sondaży exit polls ogłoszonych w
sobotę w telewizji publicznej RTE. Ugrupowanie nie zdoła jednak zebrać bezwzględnej większości w
nowym parlamencie

bEgQKapx

Główna partia opozycyjna Fine Gael wygrała wybory parlamentarne w Irlandii, uzyskując 36,1 proc. głosów - wynika z sondaży exit polls ogłoszonych w sobotę w telewizji publicznej RTE. Ugrupowanie nie zdoła jednak zebrać bezwzględnej większości w nowym parlamencie

Jest to najlepszy wynik centroprawicowej Fine Gael od 1982 roku - precyzuje RTE, zaznaczając jednocześnie, że wiele sondaży przedwyborczych wskazywało, iż ugrupowanie to uzyska lepszy rezultat - ok. 40 proc.

W tej sytuacji partia nie będzie mogła zebrać bezwzględnej większości i będzie musiała szukać sojuszu z posłami niezależnymi, albo wejść w koalicję z laburzystami. Prawdopodobny partner koalicyjny Fine Gael - Partia Pracy - otrzymała w wyborach nieco ponad 20 proc. głosów, co jest najlepszym wynikiem tego ugrupowania od wielu lat.

bEgQKapz

Dotychczas rządząca partia Fianna Fail, której klęskę przewidywały przedwyborcze sondaże, uzyskała zaledwie 15,1 proc. głosów i jest to najgorszy rezultat tej partii w historii.

Niezależni kandydaci mogli cieszyć się 16-procentowym poparciem, a prawicowa partia Sinn Fein, polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej - 10 procentami głosów.

Wybory odbywały się w atmosferze głębokiego kryzysu gospodarczego. W ostatnich latach Irlandia przeszła od prosperity do krachu i finanse publiczne wymagają uzdrowienia.

Pełnych wyników wyborów należy spodziewać się w niedzielę. (PAP)

bEgQKapF

cyk/ ls/

8426807 8426820 8426790 arch.

bEgQKaqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)