Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Islandia: W.Brytania: sprawa Icesave nie zaszkodzi akcesji do UE

0
Podziel się

Minister spraw zagranicznych Islandii Oessur Skarphedinsson
oświadczył w czwartek, że szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband zapewnił go, iż odrzucenie
przez islandzkiego prezydenta tak zwanej "ustawy Icesave" nie zaszkodzi negocjacjom Reykjaviku w
sprawie przystąpienia do UE.

bEhyTRrF

Minister spraw zagranicznych Islandii Oessur Skarphedinsson oświadczył w czwartek, że szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband zapewnił go, iż odrzucenie przez islandzkiego prezydenta tak zwanej "ustawy Icesave" nie zaszkodzi negocjacjom Reykjaviku w sprawie przystąpienia do UE.

Prezydent Islandii odmówił w tym tygodniu podpisania ustawy pozwalającej wypłacić brytyjskim i holenderskim klientom islandzkiego funduszu inwestycyjnego Icesave równowartość 5 miliardów dolarów za oszczędności utracone na skutek bankructwa firmy z powodu kryzysu finansowego. W sprawie ustawy, którą wcześniej zaakceptował parlament, zostanie przeprowadzone referendum.

"Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Davidem Milibandem i mam jego pozwolenia, aby oficjalnie ogłosić, że nie wpłynie to na nasze ubieganie się o członkostwo w UE" - oświadczył Skarphedinsson.

bEhyTRrH

Szef islandzkiego MSZ oświadczył też, że rząd próbuje ograniczyć potencjalne negatywne skutki działań prezydenta. Podkreślił, że Islandia potrzebuje wsparcia finansowego ze strony swoich nordyckich sąsiadów i programu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

"Podkreślam, że jeśli kraje nordyckie nie będą nas wspierały, będzie to dla nas straszliwy cios i nie będzie to współgrało z tym, co mówili ich przywódcy oraz z naszymi długotrwałymi relacjami" - powiedział. "To nasi pobratymcy" - dodał.

Islandzki minister finansów Steingrimur Sigfusson w piątek poleci na spotkania ze swoimi odpowiednikami w Norwegii i Danii - Sigbjornem Johnsenem i Clausem Hjortem Frederiksenem - poinformował rzecznik jego ministerstwa Elias Jon Gudjonsson. Sigfusson rozmawia już przez telefon ze szwedzkim ministrem finansów Andersem Borgem - dodał Gudjonsson.

Islandia dostała już pierwszą transzę pomocy finansowej z MFW, a w grudniu otrzymała od swoich nordyckich sąsiadów 300 milionów euro z obiecanych 1,8 miliarda. Dalsza pomoc najprawdopodobniej zostanie wstrzymana do czasu rozwiązania sporu dotyczącego Icesave z Wielką Brytanią i Holandią.(PAP)

bEhyTRrN

keb/ kar/

5429970 5430822

bEhyTRsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)