Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ISP o wyroku TK: umożliwi głosowanie wyborcom dotychczas wykluczonym

0
Podziel się:

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie wyborczym, których zgodność z
konstytucją potwierdził TK, umożliwiają uczestnictwo w wyborach obywatelom, którzy do tej pory nie
mogli głosować z przyczyn od nich niezależnych - uważa dr Jarosław Zbieranek z Instytutu Spraw
Publicznych.

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie wyborczym, których zgodność z konstytucją potwierdził TK, umożliwiają uczestnictwo w wyborach obywatelom, którzy do tej pory nie mogli głosować z przyczyn od nich niezależnych - uważa dr Jarosław Zbieranek z Instytutu Spraw Publicznych.

W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. Kodeksu wyborczego. Za zgodne z konstytucją uznał głosowanie przez pełnomocnika dla osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku i korespondencyjne dla Polaków za granicą, a także wprowadzenie jednomandatowych okręgów do Senatu.

TK zakwestionował natomiast zakaz korzystania w kampanii wyborczej z billboardów i płatnych spotów jako ograniczający wolność wyrażania poglądów przez partie i wolność pozyskiwania informacji przez wyborców. Trybunał orzekł również, że wybory do Sejmu i Senatu oraz na urząd prezydenta powinny się odbyć w ciągu jednego dnia; dwa dni może trwać głosowanie w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

"Orzeczenie Trybunału przypieczętowuje dotychczasowe, wieloletnie starania podejmowane przez ISP na rzecz reformy procedur głosowania i wskazuje, że działania te należy kontynuować. Nowe rozwiązania umożliwiają uczestnictwo w wyborach tysiącom wyborców, którzy do tej pory nie mogli głosować z przyczyn od nich niezależnych" - podkreśla Zbieranek.

Zwraca uwagę, że TK pozytywnie ocenił zawarte w Kodeksie wyborczym tzw. "alternatywne" procedury głosowania - skierowane do wyborców, którzy napotykają na poważne, techniczne, organizacyjne problemy w dotarciu do lokali wyborczych.

"W szczególności, dobrze została oceniona procedura głosowania korespondencyjnego dla polskich obywateli przebywających poza granicami kraju. Została ona opracowana przez Zespół ekspertów ISP w 2010 r. i przekazana Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej" - przypomina Zbieranek.

Podkreśla, że TK pozytywnie wypowiedział się również o postulowanej m.in. przez ISP procedurze głosowania przez pełnomocnika skierowanej do wyborców niepełnosprawnych, w zaawansowanym wieku.

"Trybunał dostrzegł ważną rolę tych mechanizmów dla ułatwienia, a nawet wręcz umożliwienia uczestniczenia obywateli w głosowaniu. Stanowisko to pozwala podejmować starania na rzecz dalszej reformy procedur głosowania w Polsce - m.in. zakładające wprowadzenie głosowania przez internet" - ocenia Zbieranek.(PAP)

akw/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)