Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iwiński do Ćwiąkalskiego ws. rehabilitacji polityków Centrolewu

0
Podziel się:

Poseł SLD Tadeusz Iwiński skierował do
ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego wniosek w sprawie
rehabilitacji posłów Centrolewu, skazanych w procesie brzeskim -
poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Sojuszu.

Poseł SLD Tadeusz Iwiński skierował do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego wniosek w sprawie rehabilitacji posłów Centrolewu, skazanych w procesie brzeskim - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Sojuszu.

W procesie brzeskim (1931-1933) sądzono 11 przywódców Centrolewu, w tym działacza ruchu ludowego, byłego premiera Wincentego Witosa. Uwięziono ich w twierdzy Brześć na rozkaz Józefa Piłsudskiego; zarzucano im przygotowywanie zamachu stanu oraz próbę obalenia istniejącego ustroju.

3 stycznia 1932 r. sąd uznał Witosa i dziesięciu posłów II RP za winnych przestępstwa "przeciw władzy zwierzchniej" - na podstawie obowiązującego wówczas w Polsce rosyjskiego kodeksu karnego z 1903 r.

Witos został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności; uniknął jednak wyroku, emigrując do Czechosłowacji. Skazanych objęła amnestia władz emigracyjnych ogłoszona po wybuchu II wojny światowej; nigdy jednak nie zostali zrehabilitowani.

We wniosku do szefa resortu sprawiedliwości - podkreślono w komunikacie przekazanym PAP - Iwiński przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu o rehabilitację Witosa zwróciło się PSL, ale dla ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry "było to niewygodne".

Poseł Sojuszu pyta także Ćwiąkalskiego "czy obecny rząd, zwłaszcza przy wciąż widocznej tendencji do rozliczania najnowszej historii Polski i jej twórców, ma wolę zajęcia się +czarnymi kartami+ polskiej demokracji z okresu międzywojennego" i czy zostaną wszczęte określone procedury rehabilitacyjne.

Jak przypomniano, na ławie oskarżonych w procesie brzeskim zasiedli m.in. Norbert Barlicki, Adam Ciołkosz, Stanisław Dubois, Henryk Lieberman, Mieczysław Mastek, Adam Pragier z PPS; Wincenty Witos i Władysław Kiernik z PSL-Piast; Kazimierz Bagiński i Józef Putek z PSL-Wyzwolenie; Adolf Sawicki ze Stronnictwa Chłopskiego. (PAP)

ajg/ la/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)