Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IWP o powołaniu nowego gremium ds. etyki dziennikarzy

0
Podziel się:

#
dochodzi późniejsze oświadczenie IWP
#

# dochodzi późniejsze oświadczenie IWP #

03.09. Warszawa (PAP) - Izba Wydawców Prasy dyskutowała w czwartek na temat powołania nowego gremium, rozstrzygającego kwestie etyczne wśród dziennikarzy, ale na razie nie padły żadne konkretne propozycje w tej sprawie - poinformował PAP szef Izby Wiesław Podkański.

"Uznaliśmy, że warto o tym rozmawiać i będziemy temat kontynuować" - powiedział. Na razie nie wiadomo, na jakich zasadach miałoby funkcjonować gremium i kto miałby w nim zasiadać. "To wszystko kwestie otwarte. Moim zdaniem takie gremium powinno działać na zasadzie kadencyjności. IWP chce być i stała się inicjatorem tego tematu, natomiast nie mamy aspiracji, by takie gremium powstało przy naszej instytucji" - zaznaczył Podkański. Pytany o to, kiedy mogłoby powstać nowe gremium, powiedział, że to "kwestia miesiąca, dwóch".

W wydanym później oświadczeniu Izba wezwała sygnatariuszy Konferencji Mediów Polskich i środowiska dziennikarskie do podjęcia niezwłocznie rozmowy na temat reformy samej Konferencji, a przede wszystkim Rady Etyki Mediów (REM).

"Brak takiej reformy będzie musiał doprowadzić do powstania odrębnego ciała samoregulacyjnego, które - zachowując pozytywne osiągnięcia REM - nie powieli błędów, jakie naszym zdaniem zostały popełnione, a przede wszystkim będzie reprezentatywne dla całego środowiska mediów, obdarzone należnym autorytetem i zdolne do sprawnego działania w obronie wartości określonych w Karcie Etycznej Mediów" - brzmi oświadczenie IWP.

Izba przypomina, że rok temu podjęła już próbę reformy Konferencji i REM, ale została ona odrzucona przez część sygnatariuszy Konferencji, co stało się przyczyną rezygnacji Izby z udziału w Konferencji i zdystansowania się od działań i opinii REM.

"Jak dziennikarze zechcą powołać nowe grono, to proszę bardzo. Nie mam na to wpływu" - powiedziała PAP przewodnicząca REM Magdalena Bajer.

Podkański zainicjował temat powołania nowego gremium rozstrzygającego kwestie etyczne w mediach po tym, jak Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" i Robert Zieliński z "Dziennika" w liście otwartym, pod którym podpisało się kilkudziesięciu dziennikarzy z różnych mediów, potępili krytyczne stanowisko Rady Etyki Mediów z 26 sierpnia.

Dotyczyło ono cyklu tekstów Bertolda Kittla i Anny Marszałek ws. nieprawidłowości w Ministerstwie Obrony Narodowej za czasów wiceministra Romualda Szeremietiewa (chodzi o teksty opublikowane w "Rzeczpospolitej" w 2001 r.). W związku z uniewinnieniem Szeremietiewa, REM oświadczyła m.in., że "doszło do kolejnej kompromitacji dziennikarstwa śledczego w Polsce" i że były to "zniesławiające publikacje".

Autorzy listu napisali, że REM nie ma legitymacji, by wypowiadać się w sprawach środowiska dziennikarskiego i nie spełnia swojej roli. Napisali m.in., że "zasiadają w niej osoby, które z czynnym dziennikarstwem od lat nie mają nic wspólnego".

W środę Bajer w rozmowie z PAP podtrzymała wszystkie zarzuty ze stanowiska Rady wobec tekstów Marszałek i Kittela.

Konferencja Mediów Polskich działa od 1995 roku, w jej skład wchodzą media, związki zawodowe i stowarzyszenia dziennikarzy i twórców, które podpisały wtedy Kartę Etyczną Mediów. Na mocy karty Konferencja powołuje REM. Jak deklaruje Rada, jej celem jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo na podstawie zasad ujętych w Karcie.(PAP)

ktt/ wkr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)