Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael czekają przedterminowe wybory

0
Podziel się

W Izraelu partie koalicji rządzącej i ugrupowania
opozycyjne osiągnęły w środę porozumienie w sprawie rozwiązania parlamentu i rozpisania
przedterminowych wyborów - poinformował dziennik "Jerusalem Post".

Izrael czekają przedterminowe wybory
(pldrtbrennan/CC/Flickr)
bDyFVrYl

W Izraelu partie koalicji rządzącej i ugrupowania opozycyjne osiągnęły porozumienie w sprawie rozwiązania parlamentu i rozpisania przedterminowych wyborów - poinformował dziennik _ Jerusalem Post _.

Porozumienie zawarto z udziałem prawie wszystkich partii reprezentowanych w Knesecie. Propozycję rozwiązania parlamentu przedłożą w najbliższy poniedziałek dwa ugrupowania centrolewicowe: Partia Pracy i partia Merec.

Rozwiązanie parlamentu - pisze _ Jerusalem Post _ - oznacza, że w ciągu trzech do pięciu miesięcy muszą się odbyć przedterminowe wybory, które w normalnym trybie przypadałyby w październiku 2013 roku.

bDyFVrYn

Izraelskie media wskazują jako pierwszą przyczynę przyspieszenia wyborów rozbieżności powstałe w koalicji rządowej w sprawie zrównania wszystkich obywateli Izraela w kwestii obowiązku odbywania służby wojskowej.

Na mocy nowej ustawy o służbie wojskowej, przygotowywanej zgodnie z zaleceniem Sądu Najwyższego w sprawie konieczności jednakowego traktowania wszystkich Izraelczyków w kwestii obrony kraju, przestaliby być zwolnieni z tego obowiązku żydowscy ortodoksi religijni oraz mniejszość arabska. Mieliby odbywać służbę wojskową, jednak bez broni. Drugą kwestią, która dzieli rządzącą koalicję są projektowane cięcia budżetowe.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/65/77889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/netanjahu;izrael;i;egipt;chca;utrzymac;pokoj,166,0,906918.html) *Izrael dziękuje Obamie. Użył swych wpływów * Po wdarciu się demonstrantów do ambasady izraelskiej w Kairze Izrael ewakuował ambasadora i kilkudziesięciu innych pracowników wraz z rodzinami.

Premier Benjamin Netanjahu powiedział na posiedzeniu swego gabinetu w niedzielę, że nie obawia się przedterminowych wyborów. _ - Nie chcę pozostawać w sytuacji, w której skazany będę na obserwowanie, jak odpadają moi kolejni sojusznicy koalicyjni _ - oświadczył szef rządu.

bDyFVrYt

Najnowsze sondaże, na które powołują się izraelskie media, wskazują, że partia Netanjahu, Likud, ma duże szanse na wygranie wyborów. Premier i jego zwolennicy chcieliby wyborów przed obchodami świąt żydowskiego Nowego Roku, który przypada we wrześniu.

Dziennik _ Jedijot Achronot _ napisał w środę, że termin wyborów proponowany przez rząd zostanie zakomunikowany po niedzieli, kiedy skończy się tydzień żałoby po śmierci ojca izraelskiego premiera, Benziona Netanjahu. Jeden z liderów opozycji Szaul Mofaz zaproponował, aby wybory odbyły się 14 października.

Perspektywa nieuniknionych przedterminowych wyborów, jak oświadczył izraelski minister obrony Ehud Barak, _ nie zakłóci rozważań zespołu ekspertów dotyczących wszystkiego, co stanowi zagrożenie ze strony Iranu _ w związku z jego programem atomowym.

Izrael, uważany za jedyne państwo w regionie, które posiada arsenał jądrowy, od dawna mówi o możliwości zadania Iranowi ciosu prewencyjnego, aby nie stał się potęgą nuklearną. USA odpowiadają, że byłaby to ostateczność, ale za wcześnie jest rezygnować z środków dyplomatycznych.

bDyFVrYu
Czytaj więcej wiadomości z tego regionu w Money.pl
Izrael i Palestyna "chcą pokoju". Kto wierzy? Rozmówcami Netanjahu byli główny negocjator Saeb Erekat i szef tajnych służb Madżd Faradż.
Polacy chcą powstrzymać izraelskie wojsko PAH podjęła decyzję o oznaczeniu wszystkich projektów pomocowych prowadzonych w Autonomii Palestyńskiej. To skutek incydentu, do którego doszło w beduińskiej wiosce Rahava.
Będzie żydowski charakter Izraela? Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że wciąż ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.
bDyFVrYO
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)