Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael i Turcja gotowe znormalizować stosunki

0
Podziel się:

Według Reutersa telefoniczny kontakt szefów rządów Izraela i Turcji - Benjamina Netanjahu i Recepa Tayyipa Erdogana - zaaranżował właśnie Obama.

Izrael i Turcja gotowe znormalizować stosunki
(AP/FOTOLINK/East News)
bFfJDPfp

Premierzy Izraela i Turcji rozmawiali w piątek przez telefon - ujawnił prezydent USA Barack Obama, kończący tego dnia wizytę w Izraelu. Towarzyszące Obamie osobistości poinformowały, że obie strony wyraziły gotowość normalizacji stosunków.

Według Reutersa telefoniczny kontakt szefów rządów Izraela i Turcji - Benjamina Netanjahu i Recepa Tayyipa Erdogana - zaaranżował właśnie Obama, któremu zależy na przywróceniu dobrych stosunków między tymi krajami, które są sojusznikami USA.

Turcja i Izrael były kiedyś bliskimi sojusznikami. Ich stosunki załamały się, kiedy w ataku izraelskich komandosów 31 maja 2010 roku na turecki prom Mavi Marmara płynący do Strefy Gazy w składzie Flotylli Wolności zginęło dziewięciu Turków, a ponad 50 zostało rannych. Flotylla miała przełamać morską blokadę Strefy Gazy i dostarczyć tam 10 tys. ton pomocy humanitarnej.

bFfJDPfr

Graniczący z Syrią Izrael i należąca do NATO Turcja niegdyś dzieliły się informacjami wywiadowczymi i przeprowadzały wspólne ćwiczenia wojskowe. Współpracy tej zaniechano od czasu ataku na Flotyllę.

Według osobistości towarzyszących Obamie, Netanjahu przeprosił za incydent z 2010 roku, w którym zginęło dziewięciu tureckich aktywistów. Premier Izraela zapewnił, że _ tragiczne rezultaty _ tamtego zajścia nie były zamierzone, wskazywał na _ błędy operacyjne _ i wyraził ubolewanie z powodu śmierci obywateli tureckich.

Z tych samych źródeł nadeszła wiadomość, że Erdogan _ przyjął izraelskie przeprosiny i zgodził się z Netanjahu, iż potrzebna jest normalizacja stosunków _ - informuje Reuters.

Wkrótce potem również kancelaria Netanjahu poinformowała w krótkim komunikacie, że szef izraelskiego rządu _ przeprosił naród turecki za wszelkie błędy, które mogły doprowadzić do ofiar śmiertelnych, i zgodził się zawrzeć porozumienie w sprawie odszkodowania _.

bFfJDPfx

Reuters informuje, że Netanjahu ujawnił, iż Izrael i Turcja uzgodniły też współpracę mającą na celu poprawę sytuacji humanitarnej na terytoriach palestyńskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak na Izrael podczas wizyty Obamy W wyniku eksplozji nikt nie został ranny.
Szpiegował dla Izraela. Co na to Obama? Izrael długo zaprzeczał, że Pollard był agentem jego służb wywiadowczych.
Ostra krytyka premiera Turcji. Za poglądy Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył szefa tureckiego rządu Recepa Tayyipa Erdogana, który zrównał syjonizm z faszyzmem i antysemityzmem.
bFfJDPfS
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)