Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael: Mosze Jaalon ministrem obrony "na niespokojny czas"

0
Podziel się:

Premier Izraela Benjamin Netanjahu mianował ministrem obrony jako odpowiedniego "na niespokojny czas" na Bliskim Wschodzie, jak to określił, jednego z "twardogłowych" swej partii Likud, Mosze Jaalona.

Izrael: Mosze Jaalon ministrem obrony "na niespokojny czas"
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu mianował ministrem obrony jako odpowiedniego _ na niespokojny czas _ na Bliskim Wschodzie, jak to określił, jednego z _ twardogłowych _ swej partii Likud, Mosze Jaalona._ _

_ - W tak kluczowym momencie dla bezpieczeństwa Państwa Izrael, kiedy wokół panuje tak niespokojny czas, ważne jest, aby to stanowisko objął człowiek o doświadczeniu Mosze Jaalona _ - powiedział Netanjahu, wręczając mu nominację w swym biurze w Jerozolimie.

Jaalon ma opinię jednego z najbardziej radykalnych członków prawicowego Likudu i wywołał wiele polemik, gdy nazwał Palestyńczyków _ rakiem _, a główną organizację pacyfistyczną w Izraelu _ wirusem _. Rozważał także publicznie ewentualność dokonania zamachu na prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada.

Niemniej jednak uważany jest za jednego z bardziej realistycznie myślących polityków sceptycznie nastawionych do planów ewentualnego izraelskiego ataku na Iran w celu udaremnienia kontynuacji jego programu atomowego. Zastępca Jaalona został Danny Danon, deputowany Likudu, krytykowany przez opozycję z powodu _ niedemokratycznych _ wystąpień.

Danon, który według izraelskich mediów liczył na to, że zostanie ministrem obrony, ogłosił komunikat, w którym oświadczył: _ - Bezpieczeństwo naszego kraju jest autentycznie zagrożone, zarówno jeśli chodzi bezpośrednio o nasze granice, jak i ze strony dalszych wrogów _.

Były izraelski minister spraw zagranicznych i lider ultraprawicowej partii Nasz Dom Izrael Awigdor Lieberman wyraził w związku z nominacją Jaalona nadzieję, że wyda on żołnierzom rozkaz strzelania do Palestyńczyków, którzy odważą się atakować ich kamieniami.

Lieberman, dla którego premier Netanjahu rezerwuje do czasu zakończenia procesu z oskarżenia o defraudację tekę szefa dyplomacji, oświadczył, że należy zmienić regulaminy obowiązujące w izraelskim wojsku: rozkazać mu otwieranie ognia do _ terrorystów, którzy rzucają kamieniami _ - napisał w niedzielę w swym wydaniu internetowym dziennik _ Jerusalem Post _.

Jak informuje Szin Bet, służba izraelskiego wywiadu wewnętrznego, na którą powołuje się dziennik, w ostatnim miesiącu nasiliły się incydenty wywoływane przez Palestyńczyków. W lutym było ich około stu w porównaniu z 56 incydentami w styczniu.

Przed trzema dniami w wypadku drogowym, którego sprawcami byli Palestyńczycy rzucający kamieniami, zostało ciężko ranne dwuletnie izraelskie dziecko.

Czytaj więcej w Money.pl
Netanjahu wzywa do zagrożenia Iranowi Premier Izraela mobilizuje społeczność międzynarodową.
Oto główne zagrożenie dla Izraela Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.
"To taktyczny geniusz, strategiczny idiota" Benjamin Netanjahu zręcznie przeprowadzał Izrael przez kryzysy, jednak nie ma do zaoferowania długodystansowej strategii - ocenia _ Financial Times _.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)