Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael: Na jachtach płynących do Strefy Gazy nie było broni

0
Podziel się:

#
na jachtach nie było broni ani pomocy humanitarnej
#

# na jachtach nie było broni ani pomocy humanitarnej #

04.11. Tel Awiw (PAP/Reuters) - Na dwóch zatrzymanych w piątek przez izraelską marynarkę wojenną jachtach płynących do Strefy Gazy nie znaleziono żadnej broni ani pomocy humanitarnej. Obecni na pokładach jachtów propalestyńscy działacze chcieli przełamać morską blokadę nałożoną przez Izrael.

Jak oświadczyło dowództwo izraelskich sił zbrojnych, obie przechwycone jednostki - kanadyjski "Tahrir" i irlandzki "Saoirse" - zostały odprowadzone do portu Aszdod w Izraelu. Wcześniej ich załogom przypomniano o istnieniu blokady morskiej i poinformowano, że ładunek z pomocą humanitarną może być dostarczony do Aszdod lub portów w Egipcie, a następnie przewieziony drogą lądową do Strefy Gazy. Takiego ładunku jednak nie stwierdzono po zajęciu jachtów.

"Personel izraelskiej marynarki wojennej działał zgodnie z planem i podjął wszelkie środki konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa znajdujących się na pokładach statków działaczy, jak i bezpieczeństwa własnego" - głosi oficjalny komunikat. Izraelska marynarka podkreśla, że trakcie akcji żołnierze nie napotkali oporu i nikt nie doznał obrażeń.

Według władz izraelskich, 27 propalestyńscy aktywiści zatrzymani na pokładach obu jednostek mają być przekazani policji i w służbom imigracyjnym, a następnie zostaną wydaleni z państwa żydowskiego.

Wcześniej, po piątkowych modlitwach muzułmańskich, premier hamasowskiego rządu Strefy Gazy Ismail Hanija zwrócił się w swoim wystąpieniu do załóg obu jachtów, mówiąc: "Wasza wiadomość została przekazana niezależnie od tego, czy wam się uda czy nie (dopłynąć do Gazy). Blokada jest niesprawiedliwa i musi się zakończyć".

W maju 2010 roku w ataku izraelskich komandosów na płynącą do Strefy Gazy flotyllę z pomocą humanitarną zginęło dziewięciu obywateli tureckich. W następstwie tego incydentu Turcja odwołała swego ambasadora z Izraela, zerwała współpracę wojskową z tym państwem i zamknęła swą przestrzeń powietrzną dla izraelskich samolotów wojskowych. Normalizację stosunków uzależniła od izraelskich przeprosin za śmierć Turków, wypłacenia odszkodowań ich rodzinom oraz zakończenia blokady Strefy Gazy.

Izrael odmówił przeprosin, ale zgodził się w zasadzie na wypłacenie odszkodowań, choć twierdzi, że jego komandosi działali w obronie własnej po tym, gdy zaatakowano ich nożami i pałkami. Blokadę Strefy Gazy uzasadnia koniecznością zapobieżenia przemytowi broni dla rządzącego tam radykalnego ugrupowania palestyńskiego Hamas.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz (PAP)

ju/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)