Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael opublikował listę palestyńskich więźniów do zwolnienia

0
Podziel się:

Władze Izraela opublikowały w poniedziałek nazwiska pierwszych 26
Palestyńczyków, którzy mają zostać zwolnieni na mocy porozumienia, które doprowadziło do wznowienia
izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych. Lista wywołała sprzeciw rodzin izraelskich ofiar.

bEsAlkFx

Władze Izraela opublikowały w poniedziałek nazwiska pierwszych 26 Palestyńczyków, którzy mają zostać zwolnieni na mocy porozumienia, które doprowadziło do wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych. Lista wywołała sprzeciw rodzin izraelskich ofiar.

21 więźniów z tej grupy zostało oskarżonych o zabójstwo Izraelczyków lub domniemanych palestyńskich kolaborantów. Pozostałych skazano za współudział w próbach morderstwa lub porwania. Większość z tej grupy spędziła w więzieniach 20 lat.

Izraelska służba więzienna opublikowała nazwiska w internecie wcześnie rano, zostawiając dwa dni na ewentualne odwołania. W środę w Jerozolimie ma ruszyć druga runda rozmów pokojowych. W sumie Izrael zobowiązał się do uwolnienia 104 Palestyńczyków.

bEsAlkFz

Palestyńscy więźniowie są uważani w swoich społecznościach za bohaterów, ale wielu Izraelczyków postrzega ich jako terrorystów. Meir Indor, który przewodniczy stowarzyszeniu rodzin izraelskich ofiar, oświadczył, że to "smutny dzień dla pogrążonych w bólu rodzin i izraelskiego społeczeństwa".

"To nie więźniowie polityczni, to mordercy, którzy wychodzą na wolność" - powiedziała z kolei Gila Molcho, której brat 20 lat temu został zabity. "To mordercy, którzy będą ponownie zabijać" - dodała.

Pozostali z grupy więźniów odsiadujących długoletnie wyroki mają być zwolnieni w dalszych etapach negocjacji.

Pierwsza runda wznowionych negocjacji odbyła się w Waszyngtonie 30 lipca. Izraelczycy i Palestyńczycy usiedli do stołu po trzech latach, żeby spróbować wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt. Poprzednie rozmowy palestyńsko-izraelskie utknęły w martwym punkcie pod koniec 2010 roku, gdy rząd Izraela nie zgodził się na przedłużenie o kolejne miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli. (PAP)

bEsAlkFF

ksaj/ ro/

14364739 arch.

bEsAlkGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)