Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: Pogorszył się stan pogrążonego w śpiączce Ariela Szarona

0
Podziel się

Stan zdrowia pogrążonego w śpiączce od 2006 roku byłego premiera
Izraela Ariela Szarona mocno się pogorszył; ma on poważne problemy z nerkami - podały władze
szpitala pod Tel Awiwem. Lekarze ostrzegli, że Szaron może umrzeć w ciągu dni, a nawet godzin.

bEiOVAPV

Stan zdrowia pogrążonego w śpiączce od 2006 roku byłego premiera Izraela Ariela Szarona mocno się pogorszył; ma on poważne problemy z nerkami - podały władze szpitala pod Tel Awiwem. Lekarze ostrzegli, że Szaron może umrzeć w ciągu dni, a nawet godzin.

Przy łóżku szpitalnym gromadzi się rodzina byłego premiera - podał w czwartek izraelski portal Ynetnews.

W środę rzecznik szpitala Szeba w Tel Haszomer poinformował, że gwałtowne pogorszenie trwa od kilku dni. Według mediów wystąpiły problemy z nerkami po tym, jak Szarona poddano operacji, by ustabilizować jego stan.

bEiOVAPX

85-letni obecnie były premier zapadł w śpiączkę po udarze mózgu w 2006 roku, po którym lekarze nie spodziewali się jego powrotu do normalnego życia. Od tego czasu Szaron niekiedy otwierał oczy i poruszał palcami. Rok temu informowano, że jego mózg wykazuje pewne oznaki aktywności.

Żołnierz i polityk prawicy, był weteranem izraelskiej sceny politycznej. Urodził się w 1928 roku w rodzinie imigrantów z Białorusi. Karierę rozpoczął w armii, brał udział we wszystkich pięciu wojnach izraelsko-arabskich. W 1967 roku został generałem.

Od lat 70. był deputowanym do Knesetu, a potem pełnił wiele funkcji w rządzie. Premierem był w latach 2001-06.

Jego wizyta na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy w 2000 r. - był wówczas liderem opozycji - spowodowała wybuch drugiej intifady - palestyńskiego powstania. Nazwisko Szarona jest także wiązane z antyarabskimi akcjami odwetowymi armii izraelskiej oraz masakrami w obozach palestyńskich Szabra i Szatila w Libanie w 1982 roku.

bEiOVAQd

W późnym okresie kariery Szaron opracował plan wycofania osadników żydowskich i armii ze Strefy Gazy i czterech niewielkich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. W 2005 roku zakończono realizację tego planu.(PAP)

awl/ kar/

15404117 int. arch.

bEiOVAQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)