Notowania

wiadomości
04.05.2011 12:03

Izrael: Poufny raport MSZ: palestyńskie pojednanie jest dla nas szansą

Palestyńskie pojednanie jest dla nas strategiczną szansą - stwierdza poufny raport izraelskiego MSZ. Konkluzje dokumentu są sprzeczne z tym, co mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu, który wystąpił przeciw porozumieniu Fatahu i Hamasu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Palestyńskie pojednanie jest dla nas strategiczną szansą - stwierdza poufny raport izraelskiego MSZ. Konkluzje dokumentu są sprzeczne z tym, co mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu, który wystąpił przeciw porozumieniu Fatahu i Hamasu.

"Palestyński ruch jest nie tylko zagrożeniem w sferze bezpieczeństwa, ale też strategiczną szansą na prawdziwą zmianę(...), która może służyć długofalowym interesom Izraela" - czytamy w raporcie sporządzonym przez departament planowania MSZ, odpowiedzialnym za przygotowywanie rekomendacji służących formułowaniu polityki zagranicznej Izraela.

Dokument, o którym pisze dziennik "Haarec", zaleca przyjęcie "konstruktywnego podejścia" do planowanego palestyńskiego rządu jedności narodowej. Takie posunięcie - według raportu - zdejmie presję międzynarodową z Izraela, natomiast "zaostrzy dylemat po stronie palestyńskiej" co do celów rządu jedności, w tym także w kwestii uznania przezeń państwa Izrael, czego kategorycznie odmawia Hamas.

Autorzy raportu są przekonani, że akceptacja rządu Netanjahu dla zjednoczeniowych wysiłków Palestyńczyków przyczyniłaby się też do poprawy stosunków Izraela ze Stanami Zjednoczonymi. "Izrael musi być graczem zespołowym i koordynować swoje reakcje wobec palestyńskiego rządu jedności z administracją (USA - PAP)" - zalecają. "To wzmocni Stany Zjednoczone i posłuży interesom izraelskim" - konkludują analitycy izraelskiego MSZ.

Wstępne porozumienie zawarte w ubiegłym tygodniu przez Hamas i Fatah zakłada utworzenie tymczasowego rządu jedności narodowej do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W środę w Kairze porozumienie podpiszą oficjalnie przywódcy Fatahu i Hamasu, Mahmud Abbas i Chaled Meszal.

Kraje zachodnie poinformowały, że z uznaniem nowego rządu palestyńskiego poczekają do ogłoszenia jego składu. Kwartet Bliskowschodni - z udziałem USA, UE, ONZ i Rosji - nalegał m.in. na to, by palestyński rząd jedności wyrzekł się przemocy i oficjalnie uznał państwo Izrael.

Premier Izraela Netanjahu wypowiedział się przeciwko palestyńskiemu porozumieniu i żądał, by prezydent Abbas dokonał wyboru z kim chce pokoju: z Izraelem, czy z Hamasem, który dąży do zniszczenia państwa żydowskiego.

Radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas zbrojnie przejęło kontrolę nad Strefą Gazy w czerwcu 2007 roku. Od tego czasu na terytoriach palestyńskich panuje faktyczna dwuwładza. Stosunki Izraela z hamasowskimi władzami Strefy Gazy są wrogie i często dochodzi do zbrojnych incydentów.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz (PAP)

ju/ keb/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz