Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael powraca do udziału w pracach ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka

0
Podziel się

Przedstawiciel Izraela weźmie we wtorek udział w posiedzeniu Rady Praw
Człowieka ONZ w Genewie, instytucji, którą państwo to bojkotowało od marca 2012 roku - podała AFP,
powołując się na anonimowego wysokiego urzędnika izraelskiego.

bEsaALDp

Przedstawiciel Izraela weźmie we wtorek udział w posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, instytucji, którą państwo to bojkotowało od marca 2012 roku - podała AFP, powołując się na anonimowego wysokiego urzędnika izraelskiego.

Izrael zerwał mosty łączące go z Radą w marcu ubiegłego roku, gdy zaczęła badać następstwa zakładania żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie.

Rada powołała wówczas pierwszą niezależną misję w celu zbadania następstw zakładania żydowskich osiedli na palestyńskich terytoriach okupowanych.

bEsaALDr

7 czerwca tego roku Izrael wyraził pragnienie ponownego uczestniczenia w debatach Rady, gdy postanowiła ona poświęcić sesję specjalną 29 października Państwu Izrael.

Gdy Rada po raz pierwszy w swej historii dyskutowała 29 stycznia tego roku nad polityką Izraela, odbyło się to bez udziału jego przedstawiciela.

Dziennik izraelski "Haarec" podał w niedzielę, że niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle uprzedził premiera Izraela Benjamina Netanjahu, iż izraelska odmowa udziału w spotkaniu "może narazić Izrael na to, że poniesie poważne szkody dyplomatyczne", wobec czego "sojusznicy Izraela doradzają mu obecność na tym posiedzeniu".

Każdy kraj członkowski Rady obowiązany jest przedkładać jej co jakiś czas sprawozdanie na temat przestrzegania praw człowieka w danym państwie.

bEsaALDx

Po to, by powrócić do Rady, Izrael poprosił obecnie o przyjęcie go na stałego jej członka, aby móc zasiadać u boku pozostałych 47 państw, które już są stałymi członkami.

"Po prostu domagamy się tylko przywileju bycia traktowanym na równi z innymi państwami" - powiedział w rozmowie z AFP cytowany na wstępie wysoki urzędnik izraelski. (PAP)

ik/ mc/

14908321

bEsaALDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)