Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael: Wycofano z obiegu najdrobniejsze monety

0
Podziel się:

W Izraelu wycofano z użycia monety o najniższej wartości - ze względu na
koszty ich produkcji. Ceny w sklepach do dziś zawierają jednak niemożliwe do zapłacenia gotówką
kwoty z "promocyjną końcówką" - np. 1,99 szekli.

W Izraelu wycofano z użycia monety o najniższej wartości - ze względu na koszty ich produkcji. Ceny w sklepach do dziś zawierają jednak niemożliwe do zapłacenia gotówką kwoty z "promocyjną końcówką" - np. 1,99 szekli.

Izrael w swojej 65-letniej historii wymieniał walutę kilka razy. Ostatnia zmiana, spowodowana rosnącą inflacją, miała miejsce w 1985 r., gdy szekla została zastąpiona nową izraelską szeklą (nis).

Nis (równowartość ok. 83 groszy) dzieli się na 100 agorot (liczba pojedyncza: agora). W 1991 r. z użycia wycofano monetę o wartości jednej agory, a w 2008 r. - pięć agorot.

Bank Izraela tłumaczył wycofując monety o nominale 5 agorot, że w związku z rosnącymi cenami metali koszt tej monety ponad trzykrotnie przewyższa jej wartość, a konsumenci i tak niechętnie z niej korzystają, płacąc czy otrzymując resztę. Powoływał się też na wyniki sondażu pokazujące, że ponad 80 proc. ankietowanych popiera wycofanie monety. Roczne oszczędności bank szacował na 1,7 mln szekli.

Mimo wycofania monet do dziś ceny produktów kończą się na przykład na 19, 99 czy 95 agorot. Cenę kończącą się cyframi 1-4 zaokrągla się w dół, a 5-9 - w górę. Choć ceny kończące się na 99 są powszechne, to w Izraelu w przeciwieństwie do innych krajów klient nigdy nie dostaje reszty.

Dwa lata temu izraelski prawnik Ofer Szahal podjął walkę z "mylącymi" cenami. Napisał list do Ministerstwa Przemysłu, Handlu i Pracy, żądając zmiany przepisów. Ministerstwo odpowiedziało, że złożyło poprawkę do Ustawy o Ochronie Konsumenta w sierpniu 2010 roku. Poprawkę miało rozpatrzyć Ministerstwo Sprawiedliwości.

Do dziś jednak na sklepowych półkach ceny produktów kończą się na 99 agorot. Dla konsumentów płacących gotówką cena jest zaokrąglana za całe zakupy, a nie za pojedyncze produkty. Problem nie dotyczy płacących kartą.

W użyciu są wciąż monety o wartości 10 i 50 agorot.

Z Jerozolimy Ala Qandil (PAP)

aqa/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)