Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael zadowolony z nowego systemu obrony przeciwrakietowej

0
Podziel się

Izrael z powodzeniem przetestował nowy system obrony przeciwrakietowej
i zamierza zainstalować go do lata. System ma chronić terytorium izraelskie przed pociskami
rakietowymi krótkiego zasięgu, wystrzeliwanymi ze Strefy Gazy i z Libanu.

bEivggfF

Izrael z powodzeniem przetestował nowy system obrony przeciwrakietowej i zamierza zainstalować go do lata. System ma chronić terytorium izraelskie przed pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu, wystrzeliwanymi ze Strefy Gazy i z Libanu.

Podczas dwudniowych ćwiczeń nowy system był w stanie zestrzelić wiele nadlatujących pocisków rakietowych jednocześnie - poinformował w czwartek przedstawiciel resortu obrony Pinhas Buchris. Podkreślił, że po dwóch latach prac badawczo-rozwojowych izraelski system "Iron Dome" (żelazna kopuła) jest gotów do użytku.

Strona izraelska poinformowała, że nowy system wykazał skuteczność w przypadku pocisków rakietowych, wystrzeliwanych z odległości nie mniejszej niż cztery kilometry i nie większej niż 70 kilometrów. Oznacza to m.in., że poprawi się bezpieczeństwo 20 tysięcy mieszkańców miasta Sderot, wielokrotnie ostrzeliwanego w przeszłości pociskami rakietowymi ze Strefy Gazy.

bEivggfH

Według armii izraelskiej, od 2001 roku radykalni Palestyńczycy wystrzelili w kierunku Izraela ze Strefy Gazy ok. 12 tysięcy pocisków rakietowych własnej produkcji i pocisków moździerzowych.

"Iron Dome" ma też chronić ludność na północy Izraela, przy granicy z Libanem, zagrożoną pociskami rakietowymi tamtejszego Hezbollahu. Latem 2006 roku, podczas 33-dniowej wojny z Izraelem, Hezbollah wystrzelił ok. 4 tysięcy pocisków rakietowych. Strona izraelska twierdzi, że obecnie to proirańskie ugrupowanie dysponuje ok. 20 tysiącami pocisków rakietowych.(PAP)

az/ kar/

5428871

bEivgggi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)