Notowania

wiadomości
11.01.2014 20:07

Izrael: Zmarł były premier Ariel Szaron

# dochodzą informacje nt. pogrzebu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje nt. pogrzebu #

11.01. Jerozolima (PAP/Reuters,AP,Media) - Były premier Izraela Ariel Szaron, będący w śpiączce od ośmiu lat, zmarł w sobotę w wieku 85 lat. O śmierci polityka powiadomił jego syn - Gilad Szaron. Jak podają izraelskie media, pogrzeb polityka odbędzie się w poniedziałek.

"Odszedł wtedy, kiedy zechciał odejść" - powiedział o swoim ojcu dziennikarzom Gilad Szaron.

"Ariel Szaron od samego początku odgrywał zasadniczą rolę w walce o bezpieczeństwo Izraela. Był przede wszystkim dzielnym żołnierzem, wybitnym dowódcą wojskowym, jednym z największych w armii izraelskiej. Jego pamięć będzie zawsze w sercu naszego narodu" - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Prezydent Szimon Peres oznajmił: "Mój kochany przyjaciel Ariel Szaron przegrał dziś ostatnią walkę. Był dzielnym żołnierzem i odważnym przywódcą, który kochał swój naród i był przez niego kochany". Szef państwa określił Szarona jako jednego z największych obrońców i głównych architektów państwa żydowskiego. "Wiedział, jak podejmować trudne decyzje i je realizować" - ocenił Peres.

O pogarszającym się zdrowiu polityka lekarze informowali od początku tego roku. W czwartek powiadomili, że Szaron jest bliski śmierci i przy jego łóżku jest rodzina.

Były premier zapadł w śpiączkę po udarze mózgu w 2006 roku, po którym lekarze nie spodziewali się jego powrotu do normalnego życia. Od tego czasu Szaron niekiedy otwierał oczy i poruszał palcami. Rok temu informowano, że jego mózg wykazuje pewne oznaki aktywności. Na początku stycznia br. szpital Szeba w Tel Haszomer koło Tel Awiwu powiadomił, że u Szarona wystąpiły problemy z funkcjonowaniem nerek i innych ważnych organów.

Przygotowania do pogrzebu Szarona rozpoczęto krótko po ogłoszeniu jego śmierci. Według mediów izraelskich uroczysty pogrzeb wojskowy odbędzie się w poniedziałek, a w niedzielę trumna z ciałem zostanie wystawiona na widok publiczny w siedzibie izraelskiego parlamentu, Knesecie.

Zgodnie z wymogami tradycji żydowskiej pogrzeb powinien zostać zorganizowany w ciągu doby od śmierci, jednak w tym wypadku zasada ta zostanie zawieszona, aby móc poczynić stosowne przygotowania oraz dać żałobnikom czas na przyjazd.

Zmarły polityk zgodnie z własnym życzeniem spocznie u boku swojej żony Lily, na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, przy granicy ze Strefą Gazy.

Szaron, żołnierz i polityk prawicy, był weteranem izraelskiej sceny politycznej. Urodził się w 1928 roku w rodzinie imigrantów z terenów dzisiejszej Białorusi. Karierę rozpoczął w armii, brał udział we wszystkich pięciu wojnach izraelsko-arabskich. W 1967 roku został generałem.

Od lat 70. był deputowanym do Knesetu, później pełnił wiele funkcji w rządzie. Premierem był w latach 2001-06.

Jego wizyta na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy w 2000 r. - był wówczas liderem opozycji - spowodowała wybuch drugiej intifady, palestyńskiego powstania. Nazwisko Szarona jest wiązane także z antyarabskimi akcjami odwetowymi armii izraelskiej oraz masakrami w obozach palestyńskich Sabra i Szatila w Libanie w 1982 roku.

W późnym okresie kariery Szaron opracował plan wycofania osadników żydowskich i armii ze Strefy Gazy i czterech niewielkich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. W 2005 roku zakończono realizację tego planu.(PAP)

akl/ awl/ kar/

15467160 int. arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz