Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izraelska armia odkryła tunel biegnący pod granicą ze Strefą Gazy

0
Podziel się

Tunel biegnący pod granicą ze Strefą Gazy został odkryty podczas
rutynowego patrolu - poinformowała w niedzielę izraelska armia. Według wojskowych mógł on być
wykorzystany do organizowania zamachów lub porywania mieszkańców Izraela.

bEpGohnV

Tunel biegnący pod granicą ze Strefą Gazy został odkryty podczas rutynowego patrolu - poinformowała w niedzielę izraelska armia. Według wojskowych mógł on być wykorzystany do organizowania zamachów lub porywania mieszkańców Izraela.

Kontrolujący Strefę Gazy Hamas wielokrotnie budował już podobne tajne przejścia. W 2006 roku, zanim doszedł do władzy, jego bojownicy wtargnęli do Izraela przez taki tunel, zabili dwóch żołnierzy, a trzeciego - Gilada Szalita - porwali i przetrzymywali przez pięć lat jako zakładnika.

Nowy tunel został wykopany na głębokości 18 metrów, liczy 1,7 kilometra, ma dwa wyjścia po izraelskiej stronie granicy, a do jego budowy wykorzystano około 500 ton cementu i betonu. Wspierają go betonowe ściany i łuki, a wzdłuż muru biegną kable elektryczne. Wybudowania takiej konstrukcji musiało - zdaniem izraelskich wojskowych - zająć co najmniej rok.

bEpGohnX

Po odkryciu w ubiegłym tygodniu tunelu armia zablokowała dostawy materiałów budowlanych do Strefy Gazy. Rzecznik Hamasu Abu Obeida ogłosił na Twitterze, że jego organizacja wykopie "tysiące" nowych tuneli.

Armia poinformowała, że zwlekała z poinformowaniem prasy o odkryciu tego przejścia, ponieważ saperzy i inżynierowie szukali ładunków wybuchowych, które mogły być w nim ukryte. Wojskowi nie poinformowali, czy znaleźli materiały wybuchowe, ale Hamas wysadził w powietrze wejście do tunelu po palestyńskiej stronie, gdy okazało się, że Izraelczycy odkryli to przejście pod granicą.

Palestyńczycy wykopali też całą sieć tuneli łączących Strefę Gazy z Egiptem; przemycano nimi paliwo, materiały budowlane, a często też broń. Gdy w 2007 roku Hamas przejął kontrolę nad Gazą, Egipt i Izrael wprowadziły blokadę tego terytorium.

We wrześniu armia egipska poinformowała, że rozbiera kryjące tunele budynki w szerokim do jednego kilometra pasie przy granicy ze Strefą Gazy. Wojsko postanowiło zburzyć każdy stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa budynek w przylegającym do Strefy Gazy pasie szerokości od 500 metrów do jednego kilometra. Domy takie kryją wyloty tuneli używanych do przemycania ze Strefy Gazy broni dla islamskich rebeliantów w Egipcie, którzy na Synaju przypuszczają ataki na wojsko i policję.

bEpGohod

Według Kairu Hamas podsyca zamieszki w Egipcie, toteż od 30 czerwca egipskie wojsko zniszczyło 152 tunele, a w trakcie prowadzonej od września operacji aresztowano 309 islamskich ekstremistów.(PAP)

fit/ kar/

14795486 arch.

bEpGohoy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)