Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jaczewska: powstanie mapa drogowa nowego porozumienia klimatycznego

0
Podziel się:

Na listopadowym szczycie klimatycznym ONZ w Warszawie przyjmiemy mapę
drogową nowego globalnego porozumienia klimatycznego - powiedziała wiceminister środowiska Beata
Jaczewska. Jej zdaniem osiągnięcie zgody co do porozumienia w 2015 roku jest realne.

Na listopadowym szczycie klimatycznym ONZ w Warszawie przyjmiemy mapę drogową nowego globalnego porozumienia klimatycznego - powiedziała wiceminister środowiska Beata Jaczewska. Jej zdaniem osiągnięcie zgody co do porozumienia w 2015 roku jest realne.

Wiceminister w środę w Sejmie przedstawiła posłom informację nt. przygotowań do organizacji szczytu klimatycznego w Warszawie.

"Społeczność międzynarodowa stoi przed unikalną szansą wypracowania rozwiązania prawnego służącego skuteczniejszej realizacji celów polityki klimatycznej" - podkreśliła Jaczewska.

Zapewniła, że polska prezydencja w negocjacjach klimatycznych, trwająca od pierwszego dnia szczytu w Warszawie do przyszłorocznej konferencji w Limie, będzie dążyła do wzmocnienia globalnego porozumienia w zgodzie z zasadami przejrzystości i zapewnienia udziału wszystkich stron z poszanowaniem różnorodności interesów poszczególnych państw.

"Ochrona klimatu będzie skuteczna jedynie wtedy, kiedy działania podejmą wszystkie państwa na świecie. Globalne porozumienie powinno być podstawą do formułowania polityki europejskiej i krajowej. (...) Cele redukcyjne UE powinny wynikać z przyjętej polityki światowej, aby zachować konkurencyjność gospodarczą Europy i Polski" - oceniła wiceminister.

Jaczewska przypomniała, że przyjęte w ubiegłym tygodniu przez unijnych ministrów środowiska konkluzje na szczyt w Warszawie odpowiadają polskiej racji stanu. "Zapisano tam, że UE będzie wzywać inne państwa do ponoszenia takich samych wysiłków, aby nie pozostać jedynym podmiotem redukującym na arenie międzynarodowej" - wyjaśniła.

Wiceminister dodała, że w Warszawie powstanie mapa drogowa nowego porozumienia, które ma zostać ostatecznie przyjęte w Paryżu w 2015 roku. Umowa miałaby zacząć obowiązywać po 2020 roku.

Jaczewska podkreśliła, że celem konferencji w Warszawie będzie także wzmocnienie wymiany informacji między państwami, władzami lokalnymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi w działaniach na rzecz klimatu. Przypomniała, że w trakcie szczytu, odbędzie się po raz pierwszy w historii negocjacji klimatycznych ONZ spotkanie ich uczestników z przedstawicielami biznesu. Podobna konferencja odbędzie się również z przedstawicielami miast.

Wiceminister zapewniła, że na blisko dwa tygodnie przed szczytem w Warszawie prace logistyczne i merytoryczne prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Od początku października Stadion Narodowy jest przystosowywany do prowadzenia na nim obrad. Na płycie stoją już tymczasowe hale, w których spotykać się będą delegacje. Jaczewska poinformowała, że prace organizacyjne zakończą się 8 listopada. Następnego dnia obiekt zostanie przejęty przez przedstawicieli ONZ.

Dla delegacji został również uruchomiony specjalny system rezerwacji noclegów, a resort spraw zagranicznych podjął działania, aby sprawniej wydawać wizy pobytowe. Razem z władzami stolicy organizowany jest transport publiczny, aby z jednej strony zapewnić delegatom swobodny i szybki dojazd do miejsc spotkań, a z drugiej, żeby obecnością tysięcy osób nie utrudniać życia mieszkańcom. Jaczewska dodała, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewniło niezbędne służby do ochrony wydarzenia.

Wątpliwości posłów najbardziej wzbudziła data organizacji szczytu w Warszawie. Konferencja rozpocznie się 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości.

Wiceminister przypomniała, że data rozpoczęcia tegorocznego szczytu została ustalona w 2008 roku przez wszystkie Narody Zjednoczone podczas szczytu w Poznaniu. "Wtedy nie zakładaliśmy, że zostaniemy ponownie wybrani na gospodarza konferencji w 2013 roku" - podkreśliła. Jaczewska wyjaśniła również, że ONZ ustalając datę kolejnych szczytów, nie bierze pod uwagę świąt narodowych, tylko święta religijne.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich ONZ. (PAP)

mick/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)