Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janecki: decyzje dotyczące nowego naczelnego "Wprost" - po 31 stycznia

0
Podziel się:

Stanisław Janecki, wymieniany jako
prawdopodobny następca Piotra Gabryela na stanowisku redaktora
naczelnego "Wprost", nie chce potwierdzić tej informacji. - Po 31
stycznia ogłosimy oficjalnie wszystkie decyzje - powiedział w
czwartek PAP Janecki, obecnie pełniący funkcję pierwszego zastępcy
naczelnego.

Stanisław Janecki, wymieniany jako prawdopodobny następca Piotra Gabryela na stanowisku redaktora naczelnego "Wprost", nie chce potwierdzić tej informacji. - Po 31 stycznia ogłosimy oficjalnie wszystkie decyzje - powiedział w czwartek PAP Janecki, obecnie pełniący funkcję pierwszego zastępcy naczelnego.

W środę wydawca tygodnika, Agencja Wydawniczo Reklamowa "Wprost" poinformowała, że dotychczasowy redaktor naczelny "Wprost" - Piotr Gabryel przestał kierować tygodnikiem. Ma on pełnić obowiązki naczelnego do 31 stycznia. Nie podano powodów zmiany.

"Nie komentowałem i nie będę komentował tej decyzji" - powiedział PAP w czwartek Piotr Gabryel.

Pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Wprost" oraz - według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do tygodnika - nowy naczelny - Stanisław Janecki w rozmowie z PAP powiedział, że do 31 stycznia nie będzie komentował zmian w redakcji. Jak się dowiedział PAP - Janecki przyjął już propozycję objęcia funkcji naczelnego.

Według informacji PAP, pochodzących od pracowników redakcji, to sam Gabryel złożył rezygnację ze stanowiska naczelnego. Jednocześnie zrezygnował też z funkcji wiceprezesa zarządu spółki. Według informatorów PAP powodem miały być duże naciski na sposób prowadzenie tygodnika ze strony prezesa zarządu wydawnictwa, Marka Króla. PAP nie udało się w czwartek skontaktować z Królem.

W czwartek odbyło się spotkanie zarządu z kierownictwem. Natomiast nie doszło do spotkania z pracownikami redakcji.

Gabryel był redaktorem naczelnym "Wprost" od maja 2006 roku.

Jak napisała czwartkowa "Rzeczpospolita" powodem rezygnacji Gabryela były prawdopodobnie nieporozumienia między właścicielem "Wprost" a redaktorem naczelnym. "Rz" dowiedziała się, że Marek Król, na początku stycznia zaczął wpływać na redagowanie tygodnika i to - zdaniem pracowników - było najpoważniejszą przyczyną odejścia Gabryela. Zdaniem rozmówców "Rz", właścicielowi nie przypadły do gustu artykuły dotyczące lustracji. "Rz" dodaje, że powodem niesnasek w wydawnictwie mogła być także pogarszająca się sprzedaż "Wprost".

Również "Presserwis" napisał, że dziennikarze tygodnika jako powód wymieniają słabszą sprzedaż "Wprost" w ostatnim kwartale ub.r. Danych za listopad i grudzień jeszcze nie ma. Natomiast średnia sprzedaż ogółem tygodnika w okresie wrzesień-październik wyniosła 128 032 egz. i była o 18,41 proc. niższa niż w tym samym okresie 2005 roku.

Według "Presserwisu", jako jeden z powodów rezygnacji Gabryela, osoby znające sytuację w firmie podają to, że Marek Król zażądał zwolnień w redakcji, na co naczelny się nie zgodził.

Wprost" jest tygodnikiem społeczno-politycznym, wydawanym przez Agencję Wydawniczo-Reklamową "Wprost". Ukazuje się od 5 grudnia 1982 r. - najpierw jako tygodnik regionalny w Wielkopolsce, a od 1989 r. jako pismo ogólnopolskie. (PAP)

bpi/ cha/ malk/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)