Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Jane's": W Iranie nowy obiekt do testowania rakiet balistycznych

0
Podziel się

W Iranie zbudowano obiekt, który może być wykorzystywany do testowania
rakiet balistycznych - informuje w czwartek fachowy miesięcznik "Jane's Intelligence Review"
powołując się na zdjęcia satelitarne.

bEqtErOZ

W Iranie zbudowano obiekt, który może być wykorzystywany do testowania rakiet balistycznych - informuje w czwartek fachowy miesięcznik "Jane's Intelligence Review" powołując się na zdjęcia satelitarne.

Według analityków "Jane's" intensywne prace budowlane w pobliżu miasta Szahrud, ok. 100 km na północny wschód od Teheranu, prowadzono przez ostatnie trzy lata. Jest tam wieża kontrolna i rampa startowa, obiekt do przygotowywania rakiet oraz sekcja administracyjna.

Iran realizuje w ostatnich latach ambitne cele, dążąc do opracowania własnego programu kosmicznego - odnotowuje agencja Reuters. W styczniu bieżącego roku wysłano na orbitę, a potem bezpiecznie sprowadzono na Ziemię, żywą małpę.

bEqtErPb

Kraje zachodnie obawiają się, że rakiety balistyczne, wykorzystywane przez Iran do umieszczania na orbicie satelitów, mogłyby służyć także do przenoszenia głowic nuklearnych. Społeczność międzynarodowa przypuszcza, że Iran potajemnie prowadzi prace nad bronią jądrową. Władze w Teheranie zaprzeczają, twierdząc, że program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Reuters odnotowuje, że kilka tygodni temu Iran zapowiadał inauguracje nowego ośrodka kosmicznego, z którego rakiety będą wynosić na orbitę satelity. Według "Jane's" obiekt koło Szahrud jest jednym z trzech, które docelowo mają być wykorzystywane na potrzeby irańskiego programu kosmicznego. (PAP)

az/ ap/

14345313

bEqtErPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)