Notowania

wiadomości
27.02.2014 17:10

Jankowice i Brzeszcze najbezpieczniejszymi kopalniami w ub. roku

Należące do Kompanii Węglowej kopalnie Jankowice w Rybniku i Brzeszcze w miejscowości o tej samej nazwie zostały uznane za najbezpieczniejsze w ub. roku polskie zakłady górnicze, zwyciężając w konkursie "Bezpieczna kopalnia". W czwartek podano jego wyniki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Należące do Kompanii Węglowej kopalnie Jankowice w Rybniku i Brzeszcze w miejscowości o tej samej nazwie zostały uznane za najbezpieczniejsze w ub. roku polskie zakłady górnicze, zwyciężając w konkursie "Bezpieczna kopalnia". W czwartek podano jego wyniki.

Drugie miejsce w konkursie zajęła kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach, a trzecie - kopalnie Piast w Bieruniu i Ziemowit w Lędzinach. Wszystkie należą do Kompanii Węglowej.

Po raz drugi z rzędu w konkursie uhonorowano też wyniki w zmniejszaniu wypadkowości przy pracy w kopalniach rud miedzi, przyznając wyróżnienie dla zakładu górniczego Lubin, należącego do KGHM Polska Miedź.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w czwartek wieczorem w Krakowie, podczas gali organizowanej przez Szkołę Eksploatacji Podziemnej. Szkoła jest jednym z organizatorów konkursu, obok Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego, Głównego Instytutu Górnictwa, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach oraz katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W Konkursie "Bezpieczna Kopalnia" oceniane i porównywane są wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalniach wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi. Głównym kryterium jest brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach; kolejnymi są: liczba wypadków lekkich w poprzednim roku, liczba kolejnych dni bez wypadku, liczba pracowników oraz wielkość wydobycia w tysiącach ton na dobę.

"Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej Kompania Węglowa zdołała utrzymać pozycję niekwestionowanego lidera w bezpieczeństwie pracy. Werdykt kapituły jest bezdyskusyjny, ponieważ brane są pod uwagę wymierne kryteria" - skomentował wyniki konkursu cytowany w komunikacie WUG prezes Urzędu Piotr Litwa.

Ocenił, że pod względem bezpieczeństwa ubiegły rok był dla górnictwa dobry. Wskazał, że w górnictwie węgla kamiennego, gdzie wypadków jest stosunkowo najwięcej, wskaźnik dotyczący tych zdarzeń, w przeliczeniu na liczbę zatrudnionych, wyniósł 0,19. "To czwarty rok z rzędu, gdy odnotowujemy w tym zakresie postęp" - zaznaczył Litwa.

"Zakładaliśmy w wieloletniej strategii, że liczba wypadków będzie malała w każdym roku o 5 procent. Plan wykonano w ponad 100 proc. Mamy zmniejszenie liczby wypadków nie o zakładane 25 proc., lecz o 31,8 proc. To efekt sprzyjających bezpieczeństwu inwestycji w czasach koniunktury, lepszej organizacji pracy, troski zarządów i samej załogi. Zmieniła się mentalność kierownictwa kopalń i górników" - wskazał prezes WUG.

Podczas wieczornej gali Szkoły Eksploatacji Podziemnej przyznane zostaną również statuetki zwycięzcom w konkursach "Górniczy Sukces Roku" oraz "Kopalnia Roku".(PAP)

mtb/ je/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz