Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
japonia
24.02.2013 10:10

Japonia: 3 chińskie okręty po raz kolejny na wodach wokół wysp Senkaku

-Wystarczyłby jeden błąd, a sytuacja stałaby się bardzo niebezpieczna - oświadczył japoński minister obrony Itsunori Onodera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

*Chińskie jednostki zwiadowcze wpłynęły na japońskie wody o godzinie 13.00 czasu lokalnego (5.00 czasu polskiego). Kilka godzin wcześniej, na tych wodach pojawił się na krótko chiński patrolowiec. *

Wyspy znajdują się pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny.

Te powtarzające się incydenty wywołują ostrą reakcję rządu Shinzo Abego, który zobowiązał się do wzmocnienia środków kontroli wokół wysepek, będących - jak podkreślił premier - własnością Japonii, niepodlegającą negocjacjom.

Pekin regularnie wysyła w ten rejon okręty, a ostatnio także samoloty, zwłaszcza od kiedy Tokio we wrześniu ubiegłego roku wykupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu.

Jego eskalacja nastąpiła po 30 stycznia, gdy - jak twierdzi Japonia - okręt jej Morskich Sił Samoobrony został namierzony przez radar kierowania ogniem chińskiego okrętu wojennego. Jak podkreślił wtedy japoński minister obrony Itsunori Onodera, działanie takie nie jest normalne.

-_ Wystarczyłby jeden błąd, a sytuacja stałaby się bardzo niebezpieczna _ - oświadczył wówczas Onodera. Japonia zaprotestowała przeciwko takim działaniom, a Chiny stanowczo zaprzeczyły japońskim oskarżeniom.

Czytaj więcej w Money.pl
Japonia zatrzymała chińską łódź. Prowokacja? Japońska straż przybrzeżna zatrzymała w prefekturze Okinawa chińską łódź rybacką i aresztowała jej kapitana za nielegalny połów korali.
Dwa wrogie narody. Jeden przyjazny list Specjalny wysłannik premiera Japonii spotkał się dziś w Pekinie z Xi Jinpingiem, który za kilka tygodni obejmie urząd przewodniczącego Chin.
Kłócą się już o wyspy. Teraz o stulatków Agencja Prasowa Xinhua podała, że najstarszą mieszkanką Ziemi jest 127-letnia Chinka. Tymczasem dotychczas za najstarszego człowieka uznawano liczącego 115 wiosen Japończyka.
Tagi: japonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz