Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Ban Ki Mun apeluje o świat bez broni nuklearnej

0
Podziel się

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w czwartek podczas swej
pierwszej wizyty w Nagasaki o świat wolny od broni atomowej. W poniedziałek przypada 65. rocznica
zrzucenia bomby atomowej na to miasto.

bEgiBTgB

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w czwartek podczas swej pierwszej wizyty w Nagasaki o świat wolny od broni atomowej. W poniedziałek przypada 65. rocznica zrzucenia bomby atomowej na to miasto.

"Jedynym sposobem zagwarantowania, że broń nuklearna nie będzie wykorzystywana, jest jej całkowite wyeliminowanie" - oświadczył Ban Ki Mun w obecności setek zebranych.

"Jestem tu, by uczcić hibakusha" (ludzi, którzy ucierpieli z powodu wybuchu bomby atomowej w Hiroshimie lub Nagasaki) - podkreślił sekretarz generalny.

bEgiBTgD

Ban Ki Mun w piątek jako pierwszy sekretarz generalny ONZ weźmie udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę. Odbywa się ona co roku o godz. 8.15 (1.15 czasu polskiego), czyli w porze, gdy z samolotu Enola Gay zrzucono po raz pierwszy w historii bombę atomową na ludność cywilną.

W tegorocznych obchodach także po raz pierwszy będzie uczestniczył przedstawiciel USA - ambasador John Roos.

Stany Zjednoczone nigdy nie przeprosiły za ataki atomowe na Japonię.

Trudno ściśle ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą ataki. Sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca października 1945 roku zgon 130-140 tysięcy mieszkańców Hiroshimy. Bomba zrzucona na Nagasaki spowodowała bezpośrednio śmierć 70-80 tys. ludzi. W kolejnych latach rosła liczba zmarłych, gdy choroba popromienna nadal zbierała swe tragiczne żniwo. (PAP)

bEgiBTgJ

mw/ ro/

6731409

bEgiBThe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)