Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Gubernator Okinawy zatwierdził plan przeniesienia bazy USA

0
Podziel się

Gubernator Okinawy Hirokazu Nakaima zatwierdził w piątek plan
przeniesienia bazy lotniczej USA w inne miejsce deklarując równocześnie, że będzie nadal dążył do
jej usunięcia poza terytorium tej japońskiej wyspy.

bEqGNjbF

Gubernator Okinawy Hirokazu Nakaima zatwierdził w piątek plan przeniesienia bazy lotniczej USA w inne miejsce deklarując równocześnie, że będzie nadal dążył do jej usunięcia poza terytorium tej japońskiej wyspy.

Nakaima powiedział na konferencji prasowej, że zaakceptował wniosek rządu w Tokio, by baza lotnicza Futenma została przeniesiona na wybrzeże Henoko koło miasta Nago na północnym wschodzie Okinawy, gdzie znajduje się baza piechoty morskiej USA Camp Schwab. Służąca lotnictwu piechoty morskiej baza Futenma w mieście Ginowan otoczona jest zwartą zabudową cywilną.

Gubernator dodał, iż nadal uważa, że najlepszym rozwiązaniem problemu bazy Futenma byłoby jej przeniesienie do innego obiektu lotniskowego poza Okinawą.

bEqGNjbH

Stany Zjednoczone i Japonia jeszcze w 1996 roku uzgodniły zamknięcie bazy Futenma, ale próby znalezienia dla niej innej lokalizacji blokował dotąd społeczny opór. Obozujący przez blisko 10 lat w namiotach na wybrzeżu Henoko aktywiści zapowiedzieli organizowanie demonstracji, jeśli gubernator Nakaima zgodzi się na budowę bazy.

Wśród ludności Okinawy utrzymuje się znaczna niechęć wobec amerykańskiej obecności wojskowej na wyspie, co wielu uważa za źródło zagrożenia przestępczością, szkodami ekologicznymi i hałasem. (PAP)

dmi/ ap/

15378809

bEqGNjci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)