Notowania

wiadomości
28.04.2011 17:25

Japonia: Panasonic zwolni w ciągu dwóch lat 17 tys. pracowników

# dochodzi stanowisko przedstawiciela Panasonic z Warszawy #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi stanowisko przedstawiciela Panasonic z Warszawy #

28.04. Warszawa (PAP/Reuters,AP) - Japoński gigant przemysłu elektronicznego Panasonic ogłosił w czwartek plany redukcji personelu. Zamierza w ramach restrukturyzacji zwolnić w ciągu dwóch lat 17 tysięcy pracowników. Zwolnienia dotkną ok.10 procent zatrudnionych w filiach firmy, poza Japonią.

Straty firmy w pierwszym kwartale tego roku, czyli w czwartym kwartale roku fiskalnego, wyniosły 40,7 mld jenów (499 mln dolarów). Straty te wiążą się z restrukturyzacją firmy, która pochłonęła już 748 mln dolarów, a także z 7-procentowym spadkiem sprzedaży w tym kwartale. Na spadek dochodów koncernu wpływ ma także silny jen.

W całym roku fiskalnym Panasonic zarobił na czysto 74 mld jenów (908 mln dolarów).

Władze firmy twierdzą, że nie są na razie w stanie oszacować strat wynikających z trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię 11 marca tego roku. W rejonach, które dotknęła katastrofa, zakłady Panasonica musiały wstrzymać produkcję.

Borykając się z rodzimą i południowokoreańską konkurencją Panasonic w 2009 roku wykupił producenta projektorów i baterii Sanyo.

Menadżer ds. Public Relations w Poland & Baltics Panasonic Marketing Europe Iwona Burzyńska poinformowała w czwartek PAP, że firma nie planuje zwolnień w Polsce.

"W polskim oddziale Panasonic zatrudnionych jest około 100 osób i firma nie planuje redukcji liczby pracowników biura Panasonic w Polsce. Żadnych zwolnień nie przewidujemy też w naszej fabryce baterii w Gnieźnie" - wyjaśniła w komunikacie Burzyńska.

Dodała, że katastrofa w Japonii i ogólna sytuacja rynkowa zmusza wszystkie japońskie koncerny do restrukturyzacji i optymalizacji kosztów. W przypadku firmy Panasonic proces restrukturyzacji rozpoczął się już w zeszłym roku, a tsunami i trzęsienie ziemi dodatkowo przyczynia się do konieczności rewizji strategii i planów firmy.

Burzyńska poinformowała, że w marcu 2010 w firmie Panasonic zatrudnionych było 384 tys. 586 osób, w marcu tego roku 366 tys. 937 osób, do marca 2013 roku szacowana liczba pracowników firmy Panasonic ma wynosić 350 tys.

"Oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch lat ok. 17 tys. pracowników zostanie przesuniętych do firm partnerskich, znajdzie zatrudnienie u podwykonawców i otrzyma od firmy Panasonic pomoc niezbędną w dalszym pomyślnym funkcjonowaniu na rynku pracy" - zaznaczyła. (PAP)

mmu/ jo/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz