Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Premier Noda podziękował "bohaterom z Fukushimy"

0
Podziel się

Premier Yoshihiko Noda po raz pierwszy od objęcia stanowiska odwiedził
w środę elektrownię atomową Fukushima I. Podziękował żołnierzom oraz pracownikom siłowni, zwanym
"bohaterami z Fukushimy", którzy nadal próbują opanować sytuację w uszkodzonej centrali.

bEhdtXxN

Premier Yoshihiko Noda po raz pierwszy od objęcia stanowiska odwiedził w środę elektrownię atomową Fukushima I. Podziękował żołnierzom oraz pracownikom siłowni, zwanym "bohaterami z Fukushimy", którzy nadal próbują opanować sytuację w uszkodzonej centrali.

"Jesteście kluczem do przezwyciężenia kryzysu" po wypadku w elektrowni - powiedział szef rządu, zwracając się do ok. 200 pracowników Fukushimy I.

"Wszyscy w tym kraju i na całym świecie chcą, aby kryzys się zakończył" - dodał Noda, który 30 sierpnia został zatwierdzony na stanowisku premiera.

bEhdtXxP

Noda powiedział też, że jest "bardzo dumny" z żołnierzy, którzy "nieustannie pracują nad dekontaminacją" terenów wokół centrali.

Premier, ubrany w specjalny kombinezon ochronny, zwiedził instalacje i został poinformowany o pracach, mających na celu ustabilizowanie sytuacji i zmniejszenie temperatury w trzech najbardziej uszkodzonych reaktorach. Operator elektrowni firma TEPCO oraz japoński rząd chcą osiągnąć ten cel w styczniu 2012 r.

Podczas wizyty w elektrowni szefowi rządu towarzyszyli minister ds. odbudowy Goshi Hosono oraz minister gospodarki Yoshio Hachiro.

Była to druga wizyta premiera Japonii w Fukushimie I od marcowego kataklizmu. 12 marca, dzień po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i tsunami, elektrownię odwiedził ówczesny szef rządu Naoto Kan.

bEhdtXxV

Kan podał się do dymisji, ponieważ był krytykowany za reakcję na marcowy kataklizm. W jego wyniku ok. 20 tys. ludzi poniosło śmierć lub zaginęło, a elektrownia Fukushima I została poważnie uszkodzona. Strefa 20 km wokół siłowni została zamknięta, ewakuowano ok. 80 tys. ludzi. Według rządu, niektóre miejsca w pobliżu kompleksu przez lata nie będą nadawać się do zamieszkania.(PAP)

jhp/ kar/

9739828 9738822 arch.

bEhdtXyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)