Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia przeprasza za złe traktowanie kanadyjskich jeńców wojennych

0
Podziel się:

Japonia przekazała w czwartek Kanadzie "płynące z serca przeprosiny"
za systematyczne złe traktowanie kanadyjskich jeńców w czasie drugiej wojny światowej, co - jak
utrzymuje Ottawa - uzdrowi stosunki między oboma państwami.

Japonia przekazała w czwartek Kanadzie "płynące z serca przeprosiny" za systematyczne złe traktowanie kanadyjskich jeńców w czasie drugiej wojny światowej, co - jak utrzymuje Ottawa - uzdrowi stosunki między oboma państwami.

Tysiące jeńców alianckich było zmuszonych przez japońską armię do pracy niewolniczej w czasie wojny. Wielu torturowano i głodzono, wielu zmarło w niewoli.

Kanadyjski minister ds. weteranów Steven Blaney i grupa weteranów z tego kraju to osoby, na ręce których przedstawiciel władz japońskich Toshiyuki Kato złożył przeprosiny.

"Ten ważny gest jest zasadniczym krokiem w nastającym pojednaniu i znaczącym wydarzeniem w życiu jeńców wojennych" - powiedział minister Blaney.

Około 1600 Kanadyjczyków trafiło do niewoli japońskiej w grudniu 1941 roku po upadku Hongkongu. W oświadczeniu ministra Blaneya napisano, że Kanadyjczycy "byli systematycznie źle traktowani", że "byli zmuszaniu do pracy ponad siły na budowach, w kopalniach, w stoczniach, w hutach i byli często bici i głodzeni".

Niektórzy dawni jeńcy wojenni, zirytowani - jak to określali - brakiem gotowości Japonii do rozliczenia się z wojenną przeszłością, próbowali bezskutecznie domagać się w sądzie odszkodowań.

W roku 2005 Japonia przeprosiła holenderskich jeńców wojennych za cierpienia, których była sprawcą. Podobne przeprosiny Tokio skierowało w roku 1998 do Wielkiej Brytanii.

Japonia skapitulowała w roku 1945 roku, gdy na Hirosimę i Nagasaki spadły bomby atomowe. Japońscy przywódcy wielokrotnie przepraszali za militarystyczną przeszłość swojego kraju. (PAP)

mmp/ ap/

10362933 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)