Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Wyhodowano przezroczystą złotą rybkę

0
Podziel się

Japońscy badacze wyhodowali złotą rybkę, która dzięki brakowi pigmentu
ma tak przejrzystą skórę i łuski, że można obserwować jej organy wewnętrzne. To kolejne
"przezroczyste" zwierzę, wyhodowane po to, by unikać przeprowadzania sekcji, zwłaszcza na lekcjach
szkolnych.

bEiPCuol

Japońscy badacze wyhodowali złotą rybkę, która dzięki brakowi pigmentu ma tak przejrzystą skórę i łuski, że można obserwować jej organy wewnętrzne. To kolejne "przezroczyste" zwierzę, wyhodowane po to, by unikać przeprowadzania sekcji, zwłaszcza na lekcjach szkolnych.

"Można zobaczyć żywe serce i inne organy, ponieważ łuski i skóra nie mają pigmentów. Nie trzeba jej kroić. Można zobaczyć maleńki mózg nad czarnymi oczami złotej rybki" - wskazuje Yutaka Tamaru, profesor z wydziału nauk przyrodniczych na Uniwersytecie w Mie.

Naukowiec podkreślił, że złote rybki, żyjące około 20 lat, są o wiele większe niż inne ryby dotąd używane do eksperymentów. Mogą osiągnąć długość 25 centymetrów i wagę ponad dwóch kilogramów. "Rybka rośnie i można obserwować ją całe życie" - mówi prof. Tamaru.

bEiPCuon

Agencja AFP przypomina, że inna grupa naukowców japońskich wyhodowała w 2007 roku przejrzyste żaby. Jak mówi jeden z nich - Masayuki Sumida z Uniwersytetu w Hiroszimie - chcą oni, by te zwierzęta były dostępne w sprzedaży i może to dojść do skutku w 2010 roku.

AFP zauważa, że obrońcy zwierząt domagali się zastąpienia sekcji bardziej humanitarnymi metodami badań - na przykład symulacją komputerową. (PAP)

awl/ mc/

int.

bEiPCuoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)