Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japonia wykupi sporne wyspy Senkaku

0
Podziel się:

Japoński rząd postanowił wykupić trzy spośród pięciu wysp na Morzu
Wschodniochińskim, stanowiących przedmiot sporu z Chinami.

Japonia wykupi sporne wyspy Senkaku
(AP/Fotolink/East News)
bFfQDDed

Japoński rząd postanowił wykupić trzy spośród pięciu wysp na Morzu Wschodniochińskim, stanowiących przedmiot sporu z Chinami - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządu w Tokio, potwierdzając zeszłotygodniowe doniesienia mediów.

[na zdjęciu: premier Japonii Yoshihiko Noda]

_ - Podczas posiedzenia ministrów uzgodniliśmy, że najszybciej jak to możliwe zostaniemy właścicielami trzech wysp Senkaku _ - powiedział rzecznik Osamu Fujimura.

bFfQDDef

Wyjaśnił, że rząd zawarł umowę z japońską rodziną, do której należą wyspy. Nie chciał jednak zdradzić, na jaką kwotę opiewa umowa. Agencja Kyodo pisze o 2,05 mld jenów (26,2 mln dolarów)._ - Celem zakupiu jest zachowanie spokoju i stabilności na wyspach _ - dodał Fujimura.

Te bezludne wyspy od lat administrowane są przez Japonię. Roszczą sobie do nich prawa Chińczycy, którzy nazywają je Diaoyu. Spór o wyspy toczy się również z Tajwanem, który używa nazwy Tiaoyutai.

Wyspy znajdują się w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu.

W ostatnim czasie napięcie wokół wysp nasiliło się. W sierpniu na jedną z nich przypłynęła grupa prochińskich aktywistów i dziennikarzy z Hongkongu i umieściła tam chińską flagę. Aresztowała ich japońska policja i deportowała do Hongkongu. Potem na tej samej wyspie wylądowali japońscy nacjonaliści.

bFfQDDel

Wywołało to antyjapońskie protesty w ponad 20 chińskich miastach. Atakowano japońskie sklepy, restauracje i samochody.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfQDDeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)