Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarmark Jakubowy po raz trzeci w Szczecinie

0
Podziel się:

150 wystawców z całej Polski a także z zagranicy oraz wykonawcy muzyki
pop i sakralnej wezmą udział w trzeciej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Impreza odbędzie
się w dniach 21- 24 lipca.

150 wystawców z całej Polski a także z zagranicy oraz wykonawcy muzyki pop i sakralnej wezmą udział w trzeciej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Impreza odbędzie się w dniach 21- 24 lipca.

Święty Jakub - opiekun pielgrzymów i zakonów rycerskich wspominany jest w Kościele katolickim 25 lipca. Decyzją metropolity szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, Jarmark odbywa się w Szczecinie corocznie, w dniach odpustu w tamtejszej bazylice archikatedralnej.

Jak powiedział dziennikarzom w czwartek ks. Maciej Pliszka z katedry, ideą jest by promować miasto i region, a sam jarmark stał się marką Szczecina. Nie chcemy jednak zapomnieć o stronie duchowej - dodał. Szczecin leżał na szlaku św. Jakuba, stąd pielgrzymowano do Santiago de Compostela, do grobu świętego - przypomniał. Odpustowi w parafii towarzyszyć będą rekolekcje.

Do Szczecina przyjadą m.in. Mietek Szcześniak, Viola Brzezińska, Joanna Słowińska i zespół Dzieci z Brodą.

W tym roku też księża z katedry zamierzają po raz pierwszy wręczyć Wielką Muszlę Św. Jakuba osobie bądź instytucji, która wspiera świątynię.

Oprócz koncertów zaplanowano także pokazy walk rycerskich i tańców, teatru ognia, nocne zwiedzanie katedry z przewodnikiem, koncerty organowe czy konkursy na najlepszy produkt regionalny.

Na stoiskach można będzie spróbować czeskiego piwa, miodu przelewickiego, pieczywa kurpiowskiego oraz koziego sera z podszczecińskiej wsi. Wśród wystawców licznie prezentować się będą także artyści rękodzielnicy i artyści ludowi oraz wytwórcy produktów tradycyjnych i regionalnych.

Impreza otrzymała wsparcie władz lokalnych i regionalnych. Marszałek województwa zachodniopomorskiego Władysław Husejko, który objął imprezę patronatem, podkreśla, że "obecność osób utrzymujących i kultywujących ginące zawody kreuje pozytywny wizerunek regionu i stwarza szansę na zaktywizowanie tego rodzaju działalności". "To także próba ożywienia tej części Szczecina i przywrócenie naszemu miastu serca - centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych" - powiedział.

Jarmark odbywać się będzie na placu przed katedrą i na ulicach wokół niej. Nad całością przedsięwzięcia czuwa parafia katedralna. (PAP)

epr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)