Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jarosław: III Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

0
Podziel się

Wystawy, pokazy filmowe, koncerty muzyki żydowskiej, ormiańskiej, romskiej,
białoruskiej oraz jarmark rękodzieła i potraw znajdą się w programie III Międzynarodowego Festiwalu
Kultury Kresowej, który rozpocznie się w piątek w Jarosławiu (Podkarpackie).

bEgXIKsB

Wystawy, pokazy filmowe, koncerty muzyki żydowskiej, ormiańskiej, romskiej, białoruskiej oraz jarmark rękodzieła i potraw znajdą się w programie III Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, który rozpocznie się w piątek w Jarosławiu (Podkarpackie).

Festiwal otworzy wystawa fotograficzna Daniela Brodowicza "W górach Huculszczyzny - Czarnohora 2009/2011", po której Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie wygłosi wykład "Z biegiem Dniestru".

Jedną z atrakcji imprezy, która potrwa do 15 września, będzie projekcja przedwojennego filmu z 1939 roku o rozwoju kultury kresów wschodnich oraz współczesnego filmu dokumentalnego "Śladami starej kroniki" w reżyserii Joanny Wierzbickiej, który powstał z inspiracji przedwojennym dokumentem.

bEgXIKsD

Jak powiedziała PAP Elżbieta Rusinko z jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, organizatora festiwalu, trwający 11 minut przedwojenny film został pokazany tylko jeden raz w sierpniu 1939 roku w Mińsku Mazowieckim. Miał on być wyświetlany w kinach, jednak przeszkodziła temu wojna.

W ramach imprezy będzie można m.in. obejrzeć rekonstrukcję biesiady kozackiej w wykonaniu podkarpackiej drużyny rycerskiej Nieczuja. Organizatorzy zapraszają także na kilka wykładów tematycznych, m.in. "Ormianie dawniej i dziś" i "Symbolika ikon".

Publiczność festiwalowa będzie mogła także obejrzeć wystawę ikon Jadwigi Denisiuk z Cisnej.

W programie imprezy znajdą się również koncerty zespołów muzycznych z Ukrainy, Białorusi, Polski, Armenii. Zabrzmi muzyka cygańska, żydowska, ormiańska, białoruska. Gwiazdą imprezy będzie Edyta Geppert, która wystąpi ze swoim recitalem.

bEgXIKsJ

W czasie towarzyszącego festiwalowi jarmarku będzie można degustować potrawy, zobaczyć, jak wygląda praca np. w warsztacie garncarskim i kowalskim, a także nabyć przedmioty rękodzieła artystycznego. Swój udział w jarmarku zapowiedziało wielu twórców ludowych, lokalnych rzemieślników oraz koła gospodyń wiejskich.

Organizatorem III Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu, a współorganizatorami: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.(PAP)

api/ hes/

bEgXIKte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)