Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław: Prokuratura bada sprawę zniszczenia zabytkowej kamienicy

0
Podziel się:

Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu (Podkarpackie) zajęła się sprawą
wyburzenia bez zgody konserwatora zabytków wnętrza pochodzącej z XVII w. renesansowej kamienicy w
tym mieście. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła podkarpacki konserwator zabytków.

Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu (Podkarpackie) zajęła się sprawą wyburzenia bez zgody konserwatora zabytków wnętrza pochodzącej z XVII w. renesansowej kamienicy w tym mieście. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła podkarpacki konserwator zabytków.

Jak poinformowała PAP we wtorek szefowa Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu Barbara Hopko-Grzebyk, obecnie zostały wszczęte czynności sprawdzające. Jeżeli doniesienie o popełnieniu przestępstwa się potwierdzi, zostanie wszczęte dochodzenie w tej sprawie.

Oficer prasowy jarosławskiej policji Marta Gałuszka powiedziała PAP, że postępowanie sprawdzające prowadzone jest w kierunku ustalenia czy doszło do przestępstwa, czy nie w myśl ustawy o ochronie zabytków; za świadome zniszczenie obiektu zabytkowego grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, nieświadome zniszczenie zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Policja gromadzi niezbędne dokumenty w tej sprawie i ustala, kim jest właściciel.

Podkarpacki konserwator zabytków w Przemyślu Grażyna Stojak powiedziała PAP, że niedawno dotarła do niej wiadomość o prowadzonych w kamienicy pracach, na które nie wydawała żadnej zgody. "Nasz pracownik po wejściu do środka przeżył szok. Wnętrze uległo całkowitemu zniszczeniu: wyburzono ściany nośne i działowe, nie ma sklepienia wraz z zabytkową dekoracją sztukatorską" - podkreśliła konserwator.

Chodzi o XVII-wieczną kamienicę "Wójtostwo" przy ulicy Opolskiej 10 w Jarosławiu w ścisłym centrum miasta. Na początku XX wieku została przebudowana, ale jak wynika z zapisów służb konserwatorskich, zachowano wiele elementów jej pierwotnego wystroju.

W 1960 r. kamienicę uznano za zabytek. Według danych konserwatora zabytków, pomieszczenia kamienicy miały charakterystyczne sklepienia kolebkowe z lunetami, zdobione późnorenesansową dekoracją stiukową o motywach roślinnych. Ponadto w jednym z pomieszczeń odkryto ślady polichromii na ścianie, pod tynkiem.

Specjaliści w 1960 roku uznali dekorację stiukową za "wybitnie wartościową pod względem artystycznym".

Kamienica została prawdopodobnie sprzedana przez poprzednią właścicielkę; wykonanie prac zlecił już nowy właściciel. Stojak zaznaczyła, że nie wydawała żadnej zgody na przeprowadzanie w kamienicy prac budowlanych. W związku z tym skierowała do jarosławskiej prokuratury i policji doniesienie w tej sprawie. (PAP)

api/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)