Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojciech jaruzelski
26.03.2008 12:47

Jaruzelski chce szybkiego procesu

Wojciech Jaruzelski złożył wnioski o przesłuchanie Michaiła Gorbaczowa i Margaret Thatcher.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wojciech Jaruzelski, jeden z oskarżonych przez IPN za stan wojenny, podtrzymał przed sądem swoje wnioski, m.in. o przesłuchanie Michaiła Gorbaczowa i Margaret Thatcher. Jak dodał, zależy mu na jawnym i szybkim procesie. *

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje wnioski obrony o umorzenie lub zwrot do IPN sprawy autorów i wykonawców stanu wojennego - w tym Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani. Posiedzenie sądu jest otwarte dla prasy.

- _ Odpowiedzialność za stan wojenny biorę na siebie _ - powiedział przed sądem Jaruzelski. Powtórzył, że w jego przekonaniu stan wojenny był ocaleniem narodu przed katastrofą i jednocześnie przeprosił za jego ofiary.

Stanisław Kania powiedział, że _ nie było żadnego związku zbrojnego _, jego zdaniem to _ wirtualna konstrukcja, wymyślona dla potrzeb politycznych _.

Oskarżający w sprawie pion śledczy IPN jest za oddaleniem wniosków obrony, według której oskarżeni nie popełnili przestępstwa, gdyż działali w stanie tzw. wyższej konieczności.

Jaruzelski chce, by IPN przesłuchał ówczesnego sekretarza KC KPZR Michaiła Gorbaczowa; sekretarza stanu USA Aleksandra Haiga; premier Wlk. Brytanii Margaret Thatcher oraz kanclerza Niemiec Helmuta Schmidta.

Kania wnioskuje, by powołać na świadków Zbigniewa Brzezińskiego, doradcę ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy'ego Cartera i Anatolija Gribkowa, szefa sztabu sił zbrojnych Układu Warszawskiego. Obrona chce też analizy setek dokumentów.

Tagi: wojciech jaruzelski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz